Kamil Mucha z II LO czwarty w Polsce

0
Kamil Mucha. Fot. II LO
Kamil Mucha. Fot. II LO

Kamil Mucha zna język niemiecki jak mało kto. Uczeń II LO w Raciborzu zajął czwarte miejsce na 41. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego.

Kamil Mucha, uczeń klasy IB II Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu, zajął czwarte miejsce na 41. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Niemieckiego w Poznaniu. Znalazł się tam wśród 86 finalistów wyłonionych z ponad 21 000 uczestników z całego kraju, którzy brali udział w konkursie na etapie szkolnym.

- reklama -

Finał został podzielony na dwie części: pisemną i ustną. W pierwszej z nich uczniowie mieli za zadanie zanalizować tekst oparty na utworze „Wegwerfer” Heinricha Bölla. W części ustnej musiał wykazać się obszerną wiedzą z historii, geografii, polityki, kultury i literatury Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Aby przygotować się do finału olimpiady, Kamil przeczytał i opracował dzieła największych mistrzów literackich niemieckiego obszaru językowego: J.W. von Goethe, Tomasza Manna, Friedricha Dürrenmatta, Bernharda Schlinka i Reinera Kunze. Podczas uroczystej gali podsumowującej, która odbyła się w auli Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza, uczniom gratulowała Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Ulrike Knotz, przedstawiciele Instytutu Goethego w Warszawie, Ambasady Szwajcarii, Austriackiego Forum Kultury, Austriackiego Instytutu Językowego i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.

Jako laureat tego konkursu Kamil Mucha już w pierwszej klasie jest zwolniony z egzaminu maturalnego z języka niemieckiego, co jest równoznaczne z otrzymaniem najwyższego wyniku.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here