Raciborskie eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego [ZDJĘCIA]

Raciborskie eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Raciborskie eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Siedmiu młodych uczestników rywalizowało w czterech kategoriach: poezji śpiewanej, recytacji, teatrze jednego aktora oraz w formule „wywiedzione ze słowa”.

Przy blasku świec i klimatycznej muzyce, 14 kwietnia, w sali kameralnej RCK rozpoczęły się eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Siedmiu młodych uczestników rywalizowało w czterech kategoriach: poezji śpiewanej, recytacji, teatrze jednego aktora oraz w formule „wywiedzione ze słowa”.

- reklama -

Mimo młodego wieku uczestnicy przedstawili bardzo wysoki poziom, nie bojąc się wziąć na warsztat dzieł takich gwiazd literatury jak: Szymborska, Osiecka czy współczesnego poety Wojciecha Wencla. Występy odbywały się pod okiem doświadczonego jury, w skład którego wchodzili ludzie mocno związani z raciborska kulturą. Poeta Jerzy Dębina, aktorka Aleksandra Tabor oraz jedna z najwybitniejszych instruktorek RCK – Teresa Adamska oceniali występy raciborskich, młodych artystów, którzy nie bali się niejednokrotnie eksperymentować z przedstawianą przez nich formą sztuki. Po zakończeniu występów i krótkiej naradzie jury jej członkowie w sposób bardzo merytoryczny odnieśli się do występu każdego z uczestników. Tym sposobem młodzi artyści poznali słabe oraz dobre strony przedstawionej przez siebie formy sztuki.

Bardzo ciekawym wystąpieniem w formule „wywiedzione ze słowa” popisała się jedna z uczestniczek – Alicja Drabik. Przedstawiona przez nią etiuda „Przeciw Cholerze”, będąca adaptacją tekstów Jana Brzechwy, mocno ocierała się o obecną sytuację polityczną kraju. Jej wystąpienie potrafiło wbić szpilkę w widza i trochę powodzić go za nos. Bardzo odważne i udane posunięcie młodej raciborskiej artystki. Oprócz niej nie gorzej na scenie poradzili sobie: Natalia Myszogląd, również startująca w turnieju „Wywiedzione ze słowa” z tekstem napisanym przez Andrzeja Biskupa; Zuzanna Wieczosek, która przy akompaniamencie Zbigniewa Forysia brawurowo zaśpiewała piosenkę „Miasteczko Cud” do słów Agnieszki Osieckiej; Nikol Urbaniec zaprezentowała się w turnieju teatru jednego aktora ze spektaklem „Dziewictwo”; Karolina Gawliczek przybliżyła żywot kota, między innymi na podstawie tekstów Szymborskiej; Jakub Gomółka zaśpiewał Tuwima do muzyki Grzegorza Turnaua, w aranżacji również Zbigniewa Forysia oraz Jan Fiołka, który nie bał się przedstawić audytorium swojej interpretacji „Romantyczności” Wencla.

Dariusz Niestroj

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here