Muzyka i secesja, czyli uczniowie I LO w Wiedniu [ZDJĘCIA]

1
Uczniowie I LO we Wiedniu
Uczniowie I LO we Wiedniu

Uczniowie klas IB i IIM mieli okazję m.in. odwiedzić pałac Belweder i Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne oraz zobaczyć wiele zabytków i historycznych budowli.

W piątek, 20 kwietnia, licealiści z Kasprowicza po raz kolejny odwiedzili Wiedeń. Uczniowie klas IB oraz IIM wraz z opiekunami: Katarzyną Kwiotek i Krystianem Łyczkiem wczesnym rankiem, bo już o 5:30, ruszyli w podróż do stolicy Austrii.

- reklama -

Podczas wyjazdu raciborzanie odwiedzili galerię w barokowym pałacu Belweder, gdzie zobaczyli liczne dzieła sztuki z epoki średniowiecza, baroku, neoklasycyzmu, romantyzmu. Nie zabrakło mieniących się obrazów impresjonistów oraz postimpresjonistów, tajemniczych dzieł symbolistów i ekspresjonistów oraz dzieł w stylu secesyjnym. Wśród znanych nazwisk można wymienić artystów takich jak Jacques Louis David, Caspar David Friedrich, Vincent van Gogh czy Edvard Munch. Obrazem, który wzbudził największe zainteresowanie obrazem okazał się „Pocałunek” secesyjnego wiedeńskiego artysty Gustawa Klimta.

Po lekcji muzealnej, zwiedzaniu imponujących wnętrz pałacu oraz spacerze po ogrodzie, uczniowie I LO udali się w dalszą podróż, podziwiając po drodze kościół polski, kościół św. Karola Boromeusza, fontannę Hochstrahlbrunnen, ambasadę francuską, secesyjne pawilony projektu Otto Wagnera przy stacji metra. Nie zabrakło przystanku na pyszne lody i kawę w parku przy Karlsplatz. Następnym punktem była wizyta w Wiener Musikverein – Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym, gdzie w przepięknej Sali Złotej usłyszeli muzykę w wykonaniu wybitnych Filharmoników Wiedeńskich, którzy fenomenalnie wykonali Symfonię c-moll Johannesa Brahmsa.

Po muzycznej uczcie kontynuowano spacer po Wiedniu, odwiedzając i podziwiając katedrę św. Szczepana, Haas-Haus, kościół św. Piotra, kolumnę morową na ulicy Graben, operę Wien Staatsoper, Hotel Sacher, pałac Albertina, Michaelerplatz, Bramę Szwajcarską, Hofburg. Wieczór był okazją do spaceru po Volksgarten i Ringu, gdzie znajdują się między innymi imponujące gmachy Parlamentu, Burgtheatru (Teatru Zamkowego), ratusza, bliźniaczych gmachów Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej. Mimo wspaniałej, słonecznej pogody Wiedeń nocą okazał się równie interesujący, a uczniowie I LO zobaczyli jego inne, nastrojowe oblicze.

Wycieczka do Wiednia była wyjątkową i niezapomnianą lekcja historii, historii sztuki i wiedzy o kulturze, o której uczniowie Kasprowicza nie przeczytają w szkolnych podręcznikach, ale którą na zawsze zapamiętają.

fot. Fb.com/zso1raciborz
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here