Natalia Puczek z II LO ze złotym medalem w Belgradzie

Grupa Twórcza Quark
Grupa Twórcza Quark. Fot. gtquark.pl

Natalia Puczek z Raciborza, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego, zdobyła złoty medal na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2018 w Belgradzie w kategorii fizyki.

Młodzież tworząca Grupę Twórczą Quark reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2018, która odbyła się w Belgradzie w Serbii w dniach od 19-25 kwietnia. W Konferencji ICYS 2018 wzięło udział łącznie ponad 190 uczestników, opiekunów i obserwatorów z 29 państw.

- reklama -

Natalia Puczek o sobie:

Jestem uczennicą II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Na Ogólnopolską Konferencję Młodych Naukowców przygotowałam pracę na temat The Kaye Effect (Efekt Kaye’a). To zjawisko zostało zauważone przez Alana Kaye w 1963, jednak do dziś nie zostało wyczerpująco opisane. Nienewtonowski rozrzedzany ścinaniem płyn (np. szampon) lany cienkim strumieniem na płaską powierzchnię odbija się od niej. Ruch odbitej stróżki przypomina ruch lassa. Zjawisko to jest bardzo skomplikowane i na jego powstawanie wpływa wiele czynników, które udało mi się zbadać na moim modelu. Należą do nich parametry takie jak temperatura szamponu, jego lepkość czy odległość z jakiej jest lany. Zbadałam również trajektorię ruchu wspomnianego strumienia przed i po odbiciu się od powierzchni oraz ulepszyłam istniejące modele teoretyczne. Mam nadzieje, że wyniki mojej pracy okażą się pomocne przy dalszych badaniach dotyczących tego efektu, a może zrewolucjonizują jakąś gałąź przemysłową.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj