50 lat pierwszego nagrania radiowego zespołu Arabeska [ZDJĘCIA]

0
Arabeska
Arabeska

Mija 50 lat od pierwszego nagrania radiowego raciborskiego zespołu Arabeska pod kierunkiem Eryka Okonia.

Historia zespołu Arabeska wiąże się ściśle z historią jego twórcy – Eryka Okonia pochodzącego z leżących blisko Raciborza Gorzyc. Eryk Okoń ukończył Studium Nauczycielskie w Raciborzu, po czym rozpoczął pracę w miejscowym Technikum Ekonomicznym. Jak sam mawia, wybrał Racibórz, ponieważ przyciągnął go tutaj „intelektualno-artystyczny klimat” miasta. W Technikum Ekonomicznym powierzono mu prowadzenie zespołów i chóru szkolnego – tym ostatnim dyrygował nieprzerwanie przez 21 lat.

- reklama -

W 1968 r. przyniósł Raciborzowi spotkanie ze znanym zespołem Białe Kruki – na czele z wyśmienitą piosenkarką jazzową – Katarzyna Bovery. Od tego momentu żeński zespół wokalny z Technikum Ekonomicznego przyjął nazwę Boverynki. W maju tegoż roku nastąpiło wielkie wydarzenie – doszło do pierwszych nagrań zespołu w Radio Opole, a w lipcu – do pierwszego występu w programie Telewizji Katowice. W 1969 r. Boverynki w składzie: Stefania Niewrzoł, Małgorzata Kozyra i Joanna Penkała jako jedyny zespół z Opolszczyzny zakwalifikował się do finału Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

W 1970 r. nastąpiło przemianowanie Boveranek na Arabeski. Wydarzyło się to w programie „Gość trzech wieczorów” w TV Katowice, w którym zespół wystąpił. Co ciekawe, nową nazwę zaproponowali telewidzowie.

W czerwcu 1970 r. Arabeski uczestniczyły w koncercie Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu pt. „Każdy kiedyś zaczynał”, co otworzyło drogę do estradowych agencji artystycznych oraz kolejnych programów telewizyjnych, m.in. „Melodie wielkiego ekranu”.

Przez kolejne lata skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie. W 1972 r. Arabeska w składzie: Helena Wójcik, Urszula Ziemkiewicz i Andrzej Tarnowski zdobył Brązowy Samowar oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.

Zespół Boverynki, a następnie Arabeski tworzyły: Helena Kustos, Daniela Rogoś, Helena Wójcik i Andrzej Tarnowski, Urszula Ziemkiewicz, Danuta Palik, Gabriela Kosmol, Krystyna Kondziołka, Danuta Jesionek oraz Irena Wierzbicka. Zespół Arabeska zakończył działalność artystyczną w 1975 r.

Rocznicowe spotkanie składów Zespołu Arabeska wraz z ich założycielem i mistrzem Erykiem Okoniem odbędzie się w murach RDK.

fot. Archiwum Eryk Okoń

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here