Wieczór w Muzeum w Raciborzu – co jeszcze w ten weekend?

Wieczór w Muzeum
Wieczór w Muzeum

Raciborski Wieczór w Muzeum, I Bieg Cichociemnych w Raciborzu, „Czar operetki na Dzień Matki” w RCK czy festyn rodzinny przy kaplicy św. Urbana w Tworkowie – sprawdź, co jeszcze przygotowano w regionie na najbliższe dni.

25 maja o godz. 18:00 rozpocznie się Wieczór w Muzeum w Raciborzu. W programie: wystawa “Obrazy święte – ikony”, koncert chóru Oktoich, a także wykłady Agnieszki Dziki i Grzegorza Tomasiaka.

- reklama -

Wystawa „Obrazy święte – ikony” jest próbą zmierzenia się ze złożoną problematyką obrazu w kościele prawosławnym. Drobne w skali, często obce ikonograficznie wizerunki o bogatym detalu skłaniają do powolnego oglądania i przeżywania zarówno tajemnic wiary, jak i samej estetyki przedstawień. Ściany sali ekspozycyjnej raciborskiej placówki wypełnią różnorodne motywy podzielone tematycznie według głównych sfer pobożności ortodoksyjnej: wyobrażenia licznych świętych, sceny z życia Chrystusa wraz z centralnym tematem Ukrzyżowania, ikony podróżne, a także szczególnie charakterystyczne przedstawienia Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Obiekty te funkcjonowały jako przedmioty osobistej, codziennej dewocji i stanowią namacalne świadectwo religijnej żarliwości. Wykonane w sposób tradycyjny są często świadectwem ciągłości myśli i praktyki prawosławnej, elementem podstawowym w przeżywaniu tajemnic wiary. Obrazy wymalowane/wypisane na złotym tle prezentowane są na stonowanych tkaninach podkreślających ich kontrastowe zestawienia barwne i dekoracyjne niuanse. Część ikon prezentowana jest wraz z blaszanymi „szatkami”, co dodatkowo podkreśla „kosztowność” obrazów, zarówno w wymiarze materialnym, jak i duchowym.

Wystawa w raciborskiej placówce jest wynikiem współpracy z Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które posiada największą na Śląsku kolekcję ikon. Ekspozycja uzupełniona jest eksponatami ze zbiorów własnych. Obrazy te – najczęściej XIX-wieczne – prezentujące zróżnicowany poziom artystyczny przejmowane były przez służby celne w czasie nieudanych prób wywozu za granicę. Mamy nadzieję, że nowa propozycja Muzum pozwoli widzom poznać obce tematy (m.in. ikony kalendarzowe, „prazdniki”), przybliży typ prawosławnej religijności, a także zagwarantuje przeżycia estetyczne.

wieczor w muzeum raciborz

SPRAWDŹ ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ>>

DOWIEDZ SIĘ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W CZASIE WEEKENDU W OKOLICY>>

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here