Bordynowska Pani spoczęła z należnymi honorami [ZDJĘCIA]

4
Bordynowska Pani spoczęła z należnymi honorami
Bordynowska Pani spoczęła z należnymi honorami

50 lat temu grób Zofii Eleonory von Bodenhausen został sprofanowany. Ponowny pochówek miał oddać Bordynowskiej Pani należny jej szacunek.

1Kim była Bordynowska Pani?

Zofia Eleonora von Bodenhausen pochodziła z dobrego domu. Zdobyła staranne wykształcenie w Dreźnie. Zarówno w mowie, jak i w piśmie posługiwała się biegłą znajomością języka niemieckiego i francuskiego.

Część życia spędziła z mężem w Niemczech. W Polsce jej własnością były dobra na Grabówce i w Tworkowie. Po powrocie na Śląsk, początkowo żyła na Grabówce, w otoczeniu licznej służby i utrzymywała przyjazne stosunki z tamtejszą elitą. Miała siedmioro dzieci i przeżyła śmierć kilkorga z nich.

Z Grabówki, z uwagi na jej zadłużenie, zmuszona była przeprowadzić się do Brzegu i to tam spędziła ostatnie lata swojego życia.

Zmarła 12 kwietnia 1751 r. Testament Zofii Eleonory von Bodenhausen został odczytany publicznie na ratuszu w Brzegu. Zgodnie z notatką zapisaną w księdze zmarłych tamtejszego kościoła ewangelickiego, baronowa została pochowana w krypcie na Grabówce, która w tym czasie nie była już jej własnością.

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

4 KOMENTARZE

 1. dawk

  Mam sporą wątpliwość. Skoro był to prawdziwy pochówek, dlaczego nadano mu niestosowny i festynowy charakter rozrywkowej rekonstrukcji historycznej. To, że Bordynowska Pani zmarła w XVIII wieku nie upoważnia do robienia sobie rozrywki z Jej pogrzebu. Niezależnie od liczby lat dzielących nas od śmierci danej osoby, ponowny pogrzeb jest sprawą jak najbardziej poważną.

 2. Marco

  Czy Grabówka i Tworków były w tych czasach w Polsce?

 3. Max

  Grabówka (niem Grabowka) – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Lubomia. Sołectwo Grabówka położona jest w środku Gminy Lubomia, ciągnie się od kopca poprzez wzgórze zwane Lichnowcem aż po stawy Wielikąt.

  Początkowo jako dwór założona została w 1603 roku. Nazwa wsi pochodzi od grabu, Dwór Grabówka założyli Reiswitzowie. W 1730 roku Grabówka przechodzi na własność rodziny Lichnowskich i w ich rękach pozostawał do 1945 r. Od 1861 r. Grabówka notowana jest jako dwór i samodzielna wieś. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa katowickiego.

  Zabytki Grabówki to m.in. spichlerz z bardzo ciekawym portalem i kutymi drzwiami – obiekt o wyjątkowej architekturze pochodzący z XVIII wieku. Między Grabówką a Lubomią stoi figura św. Jana Nepomucena, ufundowana w 1738 r. przez rodzinę Lichnowskich. Na cokole znajduje się herb fundatora oraz napis po łacinie – fragment wiersza z Przypowieści Salomonowych, rozdz. XIV, wierdz 3: „W uściech niemądrego rózga pychy, lecz wargi mądrych strzegą ich”.

 4. coMar

  Max dużo napisałeś. Ale „wtedy”, za czasów tej Pani to ta Grabówka i Tworków to gdzie były? w Polsce – boś nie napisał. A Reiswitzowie i Lichnowski to nie państwa-kraje.
  A kto 50 lat temu czyli w 1968 r. sprofanował grób tej pani?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here