Chcesz dać dom psu ze schroniska? Adoptuj świadomie!

Kierownik schroniska w Raciborzu promuje świadomą adopcję psów

– Zwierzę jest żywą istotą. Biorąc zwierzę, bierzemy za nie odpowiedzialność. Człowiek musi być przygotowany na obowiązki, które niesie za sobą posiadanie czworonoga – przypomina raciborski Urząd Miasta.

Są różne. Małe i duże. Z długą czy krótką sierścią. Jedne szczekają częściej, inne – są ciche. Wszystkie są piękne i wszystkie – czekają na swojego człowieka.

- reklama -

Póki co, to w schronisku znalazły ciepły kąt i posiłek. Tutaj też spotykają przyjaznych sobie ludzi… Wszyscy chcielibyśmy jednak, aby w schronisku przebywały jak najkrócej, aby każdy psiak znalazł nowy dom i właściciela, który będzie się o niego troszczył. Raciborski magistrat przypomina jednak, że decyzja o tym, aby wziąć zwierzę do swojego domu, musi być świadoma.

– Pamiętajmy o tym, że zwierzę nie jest przedmiotem, który można porzucić jak zabawkę, gdy nam się znudzi. Zwierzę jest żywą istotą. Biorąc zwierzę, bierzemy za nie odpowiedzialność. Człowiek musi być przygotowany na obowiązki, które niesie za sobą posiadanie czworonoga – wyjaśnia UM.

– Musimy sobie uświadomić, że ta słodka kulka, którą chcemy zabrać do domu, kiedyś urośnie, że cały czas będziemy mieli wobec niego obowiązki. Zwierzę musi się wielu rzeczy nauczyć. Nie możemy się dziwić, że w międzyczasie może pogryźć ulubione kapcie, albo obsikać kanapę. Ma do tego prawo, bo się uczy – tłumaczy z kolei kierownik schroniska, Małgorzata Malik-Kęsicka.

W przypadku psiaków ze schroniska, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Pieski nierzadko mają za sobą traumatyczne przeżycia. Nie znamy ich przeszłości. Trzeba wobec nich wykazać szczególnie dużo cierpliwości, empatii i miłości. Musimy zdawać sobie sprawę, że to doświadczone przez los żywe istoty. Ze schroniska nie bierzemy psa na próbę. To nie jest sklep internetowy z możliwością zwrotu. Każdy kolejny powrót pieska do schroniska, to dla zwierzęcia kolejna trauma. A przecież pies też czuje, ma swoje emocje, swój smutek…

Niemniej jednak – pamiętajmy, że adoptować warto: – Jeśli pies znajdzie u nas miejsce, a my znajdziemy dla niego miejsce w swoich sercach, to możemy zostać przyjaciółmi na całe życie. Poza tym dla człowieka, taka udana adopcja, to wielki osobisty sukces – podkreśla Małgorzata Malik-Kęsicka.

publ. /k/
Fot. UM Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj