OSP Zabełków ma nowy samochód bojowy [ZDJĘCIA]

0
OSP Zabełków
OSP Zabełków

Nowy samochód to Volvo FL o mocy 285 KM z napędem na cztery koła. Klucze do nowego wozu przekazał naczelnikowi OSP Zabełków Andrzejowi Solichowi wójt gminy Grzegorz Utracki.

28 maja przy remizie OSP w Zabełkowie odbyło się oficjalne przekazanie i poświęcenie nowego samochodu bojowego, zakupionego przez gminę Krzyżanowice w ramach projektu transgranicznego pod nazwą „Ready to help”. Klucze do nowego wozu przekazał naczelnikowi OSP Zabełków Andrzejowi Solichowi wójt gminy Grzegorz Utracki. Samochód poświęcił ksiądz proboszcz Franciszek Grabelus.

- reklama -

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin biorących udział w projekcie, reprezentanci ochotniczych straży pożarnych z Czech i gminy Krzyżanowice, komendant powiatowy PSP w Raciborzu mł. bryg. Jarosław Ceglarek, zastępca dowódcy JRG KP PSP w Raciborzu Mateusz Wyrba – opiekun jednostek OSP z terenu gminy Krzyżanowice, komendant gminny OSP Krystian Jobczyk oraz strażacy z Zabełkowa i mieszkańcy.

Nowy samochód to Volvo FL o mocy 285 KM z napędem na cztery koła. Posiada zbiornik wody o pojemności 3000 l. Na wyposażeniu jest m.in. autopompa dwuzakresowa, szybkie natarcie z prądownicą wysokociśnieniową, działko wodne, układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia. W samochodzie znajduje się też maszt oświetleniowy z najaśnicą i radiostacja. Wartość wozu to 769 734,00 zł, dofinansowanie 85% – 654 274,00 zł.

„Ready to help – system wspólnej ochrony gmin granicznych w Euroregionie Silesia” jest dofinansowany z Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska w ramach Osi Priorytetowej 1 „Wspólne zarządzanie ryzykiem”. W realizację projektu zaangażowanych jest 10 partnerów: Euroregion Silesia jako partner wiodący projektu, jednostki ochotniczych straży pożarnych z siedmiu granicznych gmin czeskich (Sudice, Rohov, Strahovice, Chuchelna, Piszcz, Hać, Szylerzowice) i dwóch polskich (Krzyżanowice i Krzanowice). Wartość całego projektu „Ready to help” to 4 480 737,89 zł, dofinansowanie 3 808 627,19 zł.

Na realizację projektu gmina Krzyżanowice otrzymała największą pulę środków unijnych ze wszystkich beneficjentów: 994 546,00 zł. Całkowite wydatki w ramach projekty to kwota 1 170 054,00 zł. Wszystkie jednostki OSP dostały nowy sprzęt, mundury oraz sprzęt ratowniczy, torby R1. Ponadto zostały zakupione kamery termowizyjne i defibrylatory.

fot. UG Krzyżanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here