Pensja prezydenta bez obniżki

3
Mirosław Lenk

Tylko czworo radnych zagłosowało za obniżką poborów Mirosławowi Lenkowi za pracę na stanowisku prezydenta miasta, choć sam zainteresowany – aby nie wywierać presji na decyzjach radnych – opuścił salę obrad i nie przyglądał się głosowaniu.

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, w którym obniżone zostały od 1 lipca br. wynagrodzenia zasadnicze pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru (prezydentów, burmistrzów i wójtów), nastąpiła konieczność przyjęcia stosownej uchwały. Takowa pojawiła się w programie czerwcowej sesji raciborskiej rady miasta. Oto, co pojawiło się w jej treści:

- reklama -

Ustala się wynagrodzenie miesięczne Pana Mirosława Lenka – Prezydenta Miasta Racibórz w wysokości 10 620,00 zł, w skład którego wchodzi:
1) wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 4 800,00 zł
2) dodatek funkcyjny w wysokości 2 100,00 zł
3) dodatek specjalny w wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego tj. 2 760,00 zł
4) dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego tj. 960,00 zł.

Uchwała to pokłosie rządowej decyzji o zarobkach samorządowców. Choć budzi ona spore kontrowersje, samorządy muszą „przyjąć ją na klatę” i coś w tym temacie zdecydować. Właśnie, ale co? Jakie będą reperkusje w przypadkach gdy rady „wypną się” na narzucone z góry przepisy? Czy wkroczą do akcji wojewodowie i – jak to było w przypadku dekomunizacji ulic – odgórnie zaprowadzą obowiązujące już za parę dni prawo, w tym przypadku o portfelach włodarzy? Ministerialne rozporządzenie wchodzi wszak w życie już za dwa dni.

Raciborska rada miasta decydowała o ewentualnej obniżce prezydenckiej pensji 27 czerwca, na ostatniej przed wakacjami sesji. Mirosława Lenka nie było w tym czasie na sali. Na zarzut, iż jest to ze strony prezydenta wyraz lekceważenia rady, jego zastępca Wojciech Krzyżek zaprzeczył informując że jest wprost przeciwnie. Lenk wyszedł, gdyż nie chciał w jakikolwiek sposób wywierać presji na radnych. Mimo to tylko 4 radnych zagłosowało za obniżką. 14 osób było jej przeciwnych.

/br/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. Czytelnik

    Rząd swoje a radni swoje. A to Polska właśnie…

  2. chciwość

    Skoro Lenk nie chce obniżyć pensję to pomogą mu w tym wyborcy na jesień, odcinając zupełnie od koryta.

  3. zniesmaczony.

    brak wyczucia sytuacji cechuje prezydenta .jesień będzie okazją do wyboru nowego.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here