Dęby poświęcone przez papieża trafiły do Nędzy

0
Dęby papieskie w szkółce w Nędzy
Delegacja polskich leśników na spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

W szkółce w Nędzy znów zagościły sadzonki poświęcone przez Papieża. „Franciszki”, a w zasadzie „Dęby Niepodległości”, mają być posadzone na terenie całego kraju podczas uroczystości upamiętniających 100-lecie odzyskania niepodległości.  

28 kwietnia 2004 roku papież Jan Paweł II w trakcie prywatnej audiencji udzielonej polskim leśnikom poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego polskiego dębu – Chrobrego. Żołędzie te zostały wysiane w szkółce kontenerowej w Nędzy i wyhodowano z nich blisko 500 sadzonek. W 2006 roku zostały one przekazane wszystkim nadleśnictwom i regionalnym dyrekcjom Lasów Państwowych w kraju. Ponieważ Papież zmarł rok wcześniej, dęby te stały się szczególną pamiątką po tym wielkim Polaku i głowie Kościoła katolickiego. Wygląda też na to, że stały się początkiem nowej, szczególnej tradycji…

- reklama -

Dęby papieskie  w Nędzy

Nieco ponad rok po śmierci Jana Pawła II, w trakcie kolejnej pielgrzymki leśników papież Benedykt XVI poświęcił nasiona pochodzące z najcenniejszych krajowych populacji naszych drzew leśnych – świerka istebniańskiego oraz sosen: piskiej i taborskiej. Z nasion tych wyhodowano sadzonki na szkółce kontenerowej w Jabłonnej (RDLP Warszawa). Po roku część z nich przeznaczona dla nadleśnictw RDLP Katowice została przewieziona do Nędzy, skąd w latach 2007-2009 zostały odebrane przez nadleśnictwa, by ich posadzeniem uświetnić różne uroczystości.

Dęby papieskie  w Nędzy

Stulecie odzyskania niepodległości Polski stało się okazją do kolejnej wizyty w Watykanie. Tym razem jednak delegacja polskich leśników na spotkanie z papieżem Franciszkiem nie zabrała nasion lecz sadzonki. W trakcie audiencji generalnej 23. maja 2018 roku papież poświęcił sto „Dębów Niepodległości”, których wysadzenie ma upamiętnić tę szczególną rocznicę podczas uroczystości na terenie całego kraju. Pierwszy „Dąb Niepodległości” został posadzony w ogrodach watykańskich, pozostałe zaś po powrocie z pielgrzymki trafiły do szkółki w Nędzy, a o ich przeznaczeniu zadecydują Dyrektor Generalny LP oraz dyrektor RDLP Katowice.

oprac./A/

fot. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here