Jak uchronić dom przed włamaniem?

Zadbaj o dobytek przed wakacyjnym wyjazdem
Policja apeluje o ostrożność i rozwagę, to właśnie one niejednokrotnie ratują nas przed w kłopotami.

Pusty dom, którego właściciele wyjechali na wakacje, to gratka dla złodziei. Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu dobytku przed wyjazdem. Przeczytaj jakie środki ostrożności zachować, by uchronić dom przed rabunkiem.

Wakacje to czas rodzinnych wyjazdów. Zróbmy wszystko, aby był on spokojny i bezpieczny. Zabezpieczenie się przed włamaniem jest trudne, a przede wszystkim kosztowne – im więcej jest w mieszkaniu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze, a co za tym idzie i droższe. Sprawca często przed włamaniem chce się jednak dowiedzieć, czy pokonanie tych zabezpieczeń i narażanie się na złapanie będzie dla niego opłacalne. Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. „bezpieczne postawy”. To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.

- reklama -

PAMIĘTAJ !

-Zawsze zamykaj za sobą drzwi domofonu. Nie jest to co prawda urządzenie doskonałe, ale dla złodzieja to pierwsza przeszkoda do pokonania i pierwsza bariera do ochrony piwnic.
– Po zmroku zasłaniaj okna, nawet gdy mieszkasz na wyższych piętrach. Włamanie z reguły poprzedza obserwacja mieszkania z zewnątrz. Odsłonięte okna pozwalają poznać jego rozkład i ustalić miejsca, w których znajdują się wartościowe przedmioty.
– Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.
– Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomi mogą nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na włamanie.
– Gdy musisz na chwilę wyjść, zostaw w kuchni włączone radio – stwarza pozory, że mieszkanie „żyje”. Strata prądu niewielka, a głos może złodzieja zmylić.
– Gdy wyjeżdżasz na kilka dni, zostaw znajomym kluczyk do skrzynki pocztowej. Zalegająca korespondencja sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma. Poproś też sąsiadów, aby zbierali ulotki spod drzwi.
– Poproś przyjaciół, aby przychodzili do Twojego mieszkania i otwierali okna. Ty przed wyjazdem koniecznie je zamknij.
– Niech wpadają wieczorami i zapalają światła. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, zainstaluj urządzenie zapalające światło z nadejściem zmroku.
– Do remontu mieszkania czy naprawy sprzętu zamawiaj wyłącznie ekipy polecone przez przyjaciół.
– Gdy zgubisz klucze, natychmiast wymień bodaj jeden zamek. Może wcale ich nie zgubiłeś, tylko zostały, Ci skradzione?
– Nie opowiadaj w osiedlowym sklepiku, że właśnie wyjeżdżasz na na weekend. O wiele bezpieczniej jest podzielić się wrażeniami po powrocie.
– Nie chwal się, że kupiłeś synowi komputer. Nie mów, że sprzedałeś samochód i nie wiesz, w co zainwestować pieniądze.
– Nie dawaj kluczy dzieciom. Gdy dziecko idzie do szkoły, niech je zostawi u zaprzyjaźnionych sąsiadów.
– Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Nie chowaj też pieniędzy do cukru, mąki, bieliźniarki, pod doniczkami czy w zamrażalniku. Te miejsca są złodziejom doskonale znane. Natomiast dobre są wszelkie rozwiązania nietypowe – nie dziel się jednak tym „odkryciem” ze swoimi sąsiadami.
– Gdy zorientujesz się, że ktoś obcy był w mieszkaniu, natychmiast zawiadom policję. – Nic nie ruszaj, nie zamykaj okien, nie sprzątaj.
– Zawiadom też policję, gdy zaniepokoją Cię np. odgłosy dochodzące z mieszkania sąsiadów. Nagła przeprowadzka sąsiadów, wizyta kilku panów u samotnej sąsiadki lub wyjący pies powinny wzbudzić podejrzenie.

PAMIĘTAJ ! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewny, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej np. zapytaj kogo szukają.

oprac./A/

fot. freeimages.com

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj