Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w czasie wakacji

0
Policja radzi: Zadbaj o własne bezpieczeństwo na wakacjach

Nie wychodź samotnie do klubu, pilnuj swojego drinka, nie wsiadaj do auta z nieznajomymi – policja radzi, co robić, by nie stać się ofiarą przestępstwa.

Wakacje to czas, gdy częściej nawiązujemy nowe znajomości. Nowe towarzystwo może pojawić się w naszym otoczeniu nie tylko na imprezie w klubie, barze czy dyskotece. Nierzadko kontakt nawiązywany jest na plaży czy po prostu na ulicy. Niezależnie od okoliczności i miejsca poznania należy jednak pamiętać, że w różnych sytuacjach, może dojść do wielu zdarzeń…

- reklama -

Policja przypomina, że nocne wyjścia na miasto związane są z wieloma zagrożeniami: – Na niebezpieczeństwo w szczególności narażone są kobiety. Jego powodem jest, tzw. pigułka gwałtu. Stosując zalecenia Policji, w dużym stopniu można ochronić się przed tą niebezpieczną substancją. Po pierwsze należy unikać samotnych wyjść do klubów lub w towarzystwie osób nieznanych. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jakie intencje ma nowo poznana osoba – podkreśla KGP. – Należy również stosować się do hasła akcji policyjnej „Pilnuj swojego drinka”. Oznacza to, iż jeśli nie ma się kontroli nad tym, co się dzieje z drinkiem, nie należy go później pić. Zakup nowego jest rozważniejszym zachowaniem. Nie powinno się również przyjmować napojów, których przyrządzania się nie widziało. Warto również obserwować barmanów przygotowujących napoje – dodaje policja.

Co zrobić, jeśli poczujemy się gorzej po wypiciu „podejrzanego” napoju? W momencie, gdy następują mdłości, zawroty głowy, czy trudności z widzeniem należy zwrócić się o pomoc do zaufanej osoby, bądź zadzwonić na pogotowie. Zabronione jest za to pozostanie w ustronnych, czy ciemnych pomieszczeniach. Nie należy również samotnie wracać do domu, wierząc, że spacer na świeżym powietrzu załatwi sprawę. W tak trudnej chwili lepiej mieć u boku kogoś komu można zaufać. Powinno również niezwłocznie udać się do lekarza, by wykonać badania w celu sprawdzenia, czy podane substancje nie zagrażają zdrowiu.

– Zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni wystrzegać się imprez i zabaw w nowo poznanym towarzystwie. Nigdy do końca nie wiadomo kto będzie uczestniczył w takim spotkaniu i jakie są prawdziwe intencje jego wszystkich uczestników – uważa policja. Jeśli jednak zdecydujemy się na zabawę z nowymi znajomymi, warto na takie spotkanie wybrać się w większym gronie zaufanych osób, informując przy okazji swoich najbliższych o miejscu, do którego się udajemy oraz towarzystwie, z którym spędzimy czas. Przed takim spotkaniem warto też zaplanować takie rzeczy, jak godzina powrotu czy środek transportu.

Policjanci radzą też, by nie korzystać z propozycji składanych przez nowo poznane osoby, szczególnie takich jak podwiezienie czy przejażdżka samochodem. Nie wsiadajmy też do samochodu osoby, która chce, żeby wskazać jej drogę do celu.

Jeżeli staliśmy się ofiarą chociażby próby popełnienia jakiegokolwiek przestępstwa – jak najszybciej zgłośmy sprawę na policję. – Odpowiedzialne zachowanie może uchronić inne osoby, gdyż stróże prawa dokładają wielu starań, by każdy przestępca poniósł karę za swoje czyny – uważa policja.

publ. /k/
Fot. pixabay

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here