Roztańczone lato tancerzy Strzechy [ZDJĘCIA]

Zespół Pieśni i Tańca Strzecha
Zespół Pieśni i Tańca Strzecha

ZPiT Strzecha koncertował w Bułgarii i Czechach, a także wziął udział w projekcie „Taniec nas łączy”.

Wakacje to czas odpoczynku od wszystkich szkolnych i pozaszkolnych aktywności. Jednak nie dla raciborskich tancerzy. To właśnie w wakacje tancerze ludowi na całym świecie rozjeżdżają się, aby promować kulturę swoich krajów na arenie międzynarodowej. Nie inaczej jest z ZPiT Strzecha. W połowie lipca tancerze z grup młodzieżowych i dorosłych reprezentowali Racibórz podczas Internatiolan Culture Summer Nessebar 2018 w gorącej Bułgarii. Zespół miał okazję zachwycać tamtejszą publiczność w towarzystwie rewelacyjnych zespołów, m.in. z Serbii i Rumunii. Mimo napiętego grafiku koncertów znalazł się również czas na zwiedzanie, morskie kąpiele, a także to, co najważniejsze – międzynarodową integrację. Co istotne, przez niemal cały czas trwania festiwalu był obecny jego dyrektor. Towarzyszył on niemal wszystkim wydarzeniom, nie szczędząc słów uznania dla tancerzy Strzechy.

- reklama -

Jak się jednak okazuje, jeden wakacyjny wyjazd to zdecydowanie za mało. W terminie od 17 do 19 sierpnia grupy młodzieżowe ponownie spakowały walizki oraz wory ze strojami i wyruszyły do Hradec Kralove w Republice Czeskiej, aby wziąć udział w 31. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Setkani s folklorem. Hradec Kralove 2018”. – Podczas tego krótkiego wyjazdu nie tylko zwiedzaliśmy to urokliwe miasteczko czy koncertowaliśmy razem z zespołami z Czech i Hiszpanii, ale przede wszystkim zawiązywaliśmy międzynarodowe przyjaźnie. Warto wspomnieć, że zespół otrzymał zaproszenie dzięki wcześniejszemu spotkaniu i zachwyceniu się poziomem artystycznym Strzechy przez kierownika FS Kvitek, organizatora festiwalu. Było to niemałe wyróżnienie, które motywuje do dalszej wytężonej pracy – podkreślają tancerze Strzechy.

Ledwo zespół zameldował się w Raciborzu, musiał znowu spakować walizki – tym razem grupy Chabry (dziecięca) i Jaskry (młodzieżowa) wyjechały na pięciodniowy międzynarodowy projekt „Taniec nas łączy” w Złotych Górach na zaproszenie Dětský folklorní soubor Úsměv z Opawy. Wspólna praca na sali, warsztaty z rękodzieła ludowego, akompaniament polsko-czeskiej kapeli, wycieczki, górskie wspinaczki, wieczorne dyskoteki czy gry i zabawy na świeżym powietrzu sprawiły, że powrót do domów był wyjątkowo trudny. – Na szczęście niedługo znów się spotykamy – już 8 września w Opawie podczas koncertów podsumowujących nasz projekt. Możemy również uchylić rąbka tajemnicy. Już w listopadzie to my będziemy gościć naszych przyjaciół z Opawy podczas jednego z koncertów upamiętniających odzyskanie przez Polskę Niepodległości – mówią członkowie ZPiT Strzecha.

fot. ZPiT Strzecha
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here