O tym należy pamiętać, gdy policjant kieruje ruchem drogowym

0
O tym należy pamiętać, gdy ruchem kieruje policjant

Zdarza się, iż ruchem drogowym kierują mundurowi. Dzieje się tak, gdy awarii ulegnie sygnalizacja świetlna lub mam miejsce zdarzenie drogowe, czy też natężenie ruchu jest zwiększone. O czym należy pamiętać, gdy ruchem kieruje policjant?

Kierowanie ruchem drogowym to jedno z podstawowych zadań policjantów ruchu drogowego. Zarówno funkcjonariuszom, jak i wszystkim uczestnikom ruchu, zależy na tym, aby odbywał się on nie tylko płynie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Rola policjantów jest tutaj niezwykle istotna, gdyż to właśnie od nich, jako specjalistów w tej dziedzinie, użytkownicy dróg będą oczekiwać pomocy podczas ,,korków ”, czy w trakcie utrudnień powstałych w wyniku zdarzeń losowych. Dlatego ważne jest bezwzględne stosowanie się kierujących do poleceń wydawanych przez mundurowych, którzy ręcznie kierują ruchem. Jak wynika z policyjnego doświadczenia, bardzo często „korki” na drodze powodują sami kierujący. Wystarczy kilka samochodów, których kierowcy zatrzymają się obok policjanta kierującego ruchem z prośbą o udzielenie informacji, aby ruch został zatamowany. Tymczasem policjanci na drodze nie posiadają zwykle wiedzy na temat wolnych miejsc parkingowych czy też szczegółów imprezy. Ich rola to zapewnienie płynności i przepustowości ruchu w miejscu, gdzie się znajdują. Prosimy więc o przygotowaniu się do podróży na oczekiwany koncert czy mecz i ustaleniu interesujących nas informacji jeszcze przed wyjazdem. Zwykle organizatorzy danego wydarzenia, głównie za pośrednictwem portali społecznościowych, internetu i innych środków masowego przekazu, przekazują informacje dla uczestników imprezy.

- reklama -

Pamiętajmy, iż polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.

oprac./A/

fot. Śląska.policja.pl Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here