W Arboretum pojawi się wieża widokowa

arboretum bramy morawskiej - wieża widokowa

W październiku w Arboretum Bramy Morawskiej będzie można podziwiać zaczarowany ogród z platformy widokowej. Budowa wieży to koszt ok. 144 tysiące złotych.

Niezwykle urokliwym miejscem w Raciborzu jest Arboretum Bramy Morawskiej. To ponad 162 ha lasu Obora. W tym olbrzymim ogrodzie znajdują się ponad stuletnie drzewa, rośliny, które znalazły się na liście gatunków objętych ochroną, rozmaite rzadko spotykane zwierzęta.

- reklama -

Tu przyroda rządzi się swoimi prawami, ale jest również pole dla działalności człowieka. W 2012 roku. staraniami Miasta Racibórz powstał tu „Zaczarowany Ogród”  czyli zielony ogród utworzony na planie kwiatu zajmujący powierzchnię ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. Rośnie tu ponad 1000 drzew, ponad 5000 krzewów i kilkanaście tysięcy bylin. Od 2011 roku w Arboretum można odwiedzić także mini zoo. To miejsce szczególnie lubiane przez dzieci. Arboretum odwiedzane jest przez tysiące raciborzan i przyjezdnych. Już w październiku zaczarowany ogród będzie można podziwiać, bo pojawi się w nim platforma widokowa. Środki na jej budowę zostały pozyskane głównie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – wartość tej inwestycji to ok. 144 tysiące złotych.

Dzięki projektowi unijnemu „Poznajemy Piękno Arboretów” powstały tu ścieżki dydaktyczne. Jedną nich jest „zielona klasa” – czyli fantazyjnie skonstruowana ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, dzięki której najmłodsi mogą dowiedzieć się o tym, dlaczego nie należy śmiecić i palić odpadów, a także… jak daleko skacze zając. Inwestycja ta kosztowała ponad 63 tysiące złotych. Projekt realizowany przez Miasto Racibórz we współpracy z czeskim partnerem. Las to również miejsce kultowe dla miłośników średniowiecza. Stowarzyszenie Drengów znad Górnej Odry dzięki budżetowi obywatelskiemu postawiło tu wczesnośredniowieczną bramę z palisadą, przy której odbywa się festiwal średniowieczny.

oprac./A/

fot. UM Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here