53. Rajd Husarii po Ziemi Raciborskiej [ZDJĘCIA]

0

W rajdzie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kuźni Raciborskiej oraz z Rud i mieszkańcy Raciborza.

Już po raz 53. turyści wyruszyli na Rajd Szlakiem Husarii po Ziemi Raciborskiej. Szlak rajdu nawiązuje do wiedeńskiej wyprawy króla Jana III Sobieskiego, która wiodła przez Racibórz. Uczestnicy zapoznali się z zabytkami i historią miasta, którą przybliżył przewodnik Stanisław Żółciński – prawdziwy pasjonat turystyki i miłośnik historii ziemi raciborskiej. Pan Stanisław uczestniczył w ok. 40 rajdach i z sentymentem wspomina pierwsze dwudniowe rajdy, w których brali udział przewodnicy i przodownicy turystyki niezależnie od pogody.

- reklama -

Miłośnicy dwóch kółek wyruszyli na trasę rowerową, pod przewodnictwem Stanisława Strojwąsa. Trasa liczyła ok. 30 km i wiodła  przez rezerwat przyrody Łężczok szlakiem turystycznym zwanym szlakiem Husarii Polskiej.  W 1683 roku przechodził tędy pochód wojsk pod wodzą Jana III Sobieskiego na odsiecz wiedeńską.

Organizatorem rajdu już od wielu lat jest oddział PTTK w Raciborzu, współorganizatorem Urząd Miasta w Racibórz.

– Celem imprezy jest przede wszystkim popularyzacja turystyki i czynnego wypoczynku, zapoznanie z historią miasta Raciborza oraz pokazanie piękna przyrody ziemi raciborskiej – mówi Zygmunt Kobylak – prezes PTTK Racibórz.

W rajdzie wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Kuźni Raciborskiej oraz z Rud i mieszkańcy Raciborza. Rajd co roku cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży, w tej edycji wzięło udział prawie 200 osób.

PTTK oddział Racibórz organizuje wiele imprez propagujących turystykę,  7 października zaprasza na 20 Rajd Kolarski – Zakończenie Sezonu 2018.

Iwona Kwapisz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here