Nie dla „kopciuchów” w Raciborzu

nie dla kopciuchów w Raciborzu

Zmiany w Programie Ograniczenia Niskiej Emisji – od 2019 roku miasto nie będzie dotować kotłów na paliwa stałe. Ostateczne decyzje zapadły na ostatniej sesji Rady Miasta.

Racibórz jest liderem w działaniach zmierzających do ograniczenia niskiej emisji już od lat 90. To właśnie nasze miasto jako jedno z pierwszych w Polsce postawiło sobie za strategiczny cel zwalczanie emisji pyłów zawieszonych. Przez ostatnie lata w Subregionie Zachodnim miasto oferowało mieszkańcom najwyższe dotacje na wymianę źródeł ciepła na nowe, ekologiczne. Raciborskie Programy Niskiej Emisji przez szereg lat stanowiły wzór do naśladowania przez inne gminy.

- reklama -

Od samego początku Racibórz pozyskiwał w sposób ciągły środki zewnętrzne na wymianę źródeł ciepła, termomodernizacje oraz działania edukacyjne związane z tym, by przekonać ludzi do tego, że palenie odpadów jest po prostu szkodliwe. Udało się przeprowadzić termomodernizację i wymianę źródeł ciepła wszystkich obiektów użyteczności publicznej, które należą do miasta.

Rokrocznie przeprowadzane są kompleksowe działania zmierzające do wyeliminowania niskiej emisji z kamienic należących do zasobu miasta Racibórz. Od początku działań dotowano wymianę ok. 2000 starych „kopciuchów”. Tylko w tym roku w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji wsparcie na wymianę źródeł ciepła otrzymało prawie 300 mieszkańców.

Miasto podejmując decyzję o całkowitej eliminacji dotowania kotłów na paliwo stałe stawia po raz kolejny na konsekwencję i po raz kolejny jest pionierem w regionie. W ramach gminnego Programu Ograniczania Niskiej Emisji Racibórz NIGDY nie dotował wymiany źródła ciepła na piece na paliwo stałe. W konsekwencji doprowadziliśmy tylko w tym programie do wymiany 961 pieców na nowe niskoemisyjne (gaz, prąd elektryczny, pompy ciepła, PEC). Miasto stawia na całkowitą eliminację dotowania kotłów na paliwa stałe także wychodząc naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej, która w zdecydowany sposób domaga się walki z niską emisją.

oprac./A/

fot. Urząd Miasta Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj