Mediacja – tania, poufna, szybka, dobrowolna. Spotkanie z Marzeną Korzonek w MiPBP

1
Wykład o mediacjach w Bbilotece w Raciborzu

Mediacja, czyli pozasądowa metoda rozwiązywania sporów, była głównym tematem wykładu poprowadzonego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu przez Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu Marzenę Korzonek oraz kuratora sądowego i mediatora Patryka Kujan.

Data spotkania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu została wybrana nieprzypadkowo, bowiem właśnie na 18 października przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji. W ramach wykładu „Poznaj mediację- pozasądową metodę rozwiązywania sporów” uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest mediacja i kim jest mediator? Na czym polega mediacja? Kto może z niej skorzystać? Ile kosztuje oraz gdzie znaleźć mediatora? Prowadząca Marzena Korzonek przekonywała, że nie każdy spór musi kończyć się długim i kosztownym postępowaniem w sądzie a tańszym i szybszym sposobem rozwiązywania sporów jest mediacja. Przypomniała również o sprawach priorytetowych a mianowicie, że ugoda zawarta przed mediatorem po jej zatwierdzeniu przez sąd podlega wykonaniu tak jak orzeczenie sądu oraz o tym, że sąd tylko rozstrzyga spór, ale nie rozwiązuje problemu.

- reklama -

Wykład o mediacjach w Bbilotece w Raciborzu

Drugi z prelegentów mediator Patryk Kujan omówił temat „od kuchni”, pokazując krok po kroku sam przebieg mediacji oraz zdradzając ciekawe techniki mediacyjne. Licznie zgromadzona publiczność była ciekawa kto może zostać mediatorem, ile mediator prowadzi spraw miesięcznie i jak wygląda kwestia respektowania poufności spotkań.

Wykład o mediacjach w Bbilotece w Raciborzu

Na koniec organizatorzy wykładu – Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zapewniły uczestników o kontynuacji współpracy i chęci podejmowania podobnych działań w przyszłości.

oprac./R/

fot. MiPBP Racibórz

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

 1. OnlineExpert_CAM

  Dzień dobry,

  Mediacja jako alternatywna wobec sądu metoda rozwiązywania sporów zarówno między osobami fizycznymi, jak i podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, czy też organami administracji publicznej, z każdym rokiem zyskuje na popularności. W jej trakcie neutralni, bezstronni i fachowo przygotowani mediatorzy pomagają stronom zdefiniować kwestie sporne, określić własne interesy i wzajemne oczekiwania, wypracować możliwe rozwiązania i – wspierając negocjacje – osiągnąć korzystne i obopólnie akceptowalne porozumienie. Główne zalety mediacji to:
  – poufność postępowania
  – szybkość zakończenia konfliktu
  – oszczędność kosztów (zawarcie ugody w toku postępowania sądowego powoduje zwrot 3/4 opłaty sądowej od pozwu)
  – elastyczność w wyznaczaniu miejsca i terminu
  – brak zbędnego formalizmu
  – poczucie stron rzeczywistego wpływu na rozwiązanie zaistniałego sporu

  Gdyby pojawiły się pytania, jestem do dyspozycji.

  Z poważaniem,
  Online Ekspert Centrum Arbitrażu i Mediacji

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here