Wybory samorządowe 2018. Jak oddać ważny głos?

0

21 października idziemy do urn, aby zdecydować o tym, kto zostanie prezydentem, burmistrzem, wójtem czy radnym. Nie każdy wie jednak, co należy zrobić, aby głos był ważny. W naszym artykule znajdziecie kilka podstawowych zasad oraz porad dotyczących poprawnego korzystania z kart do głosowania.

Nowa ordynacja
Wybory 2018 zostaną przeprowadzone zgodnie ze znowelizowaną ordynacją. Wprowadza ona przede wszystkim nowe reguły związane zarówno z samym przebiegiem wyborów, jak i sposobem liczenia głosów. Mowa między innymi o powołaniu dwóch komisji wyborczych w każdym z obwodów. Zadaniem pierwszej z nich będzie koordynowanie przebiegu głosowania, czuwanie nad jego prawidłowością, a także wydawanie kart. Rola drugiej natomiast sprowadza się do zliczenia wszystkich głosów po zamknięciu lokalu.

- reklama -

Co warto wiedzieć?
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Uprawnionymi do głosowania są osoby pełnoletnie i zameldowane w mieście na pobyt stały, a także osoby zameldowane czasowo, które w określonym terminie zgłoszą odpowiedni wniosek o dopisanie ich do rejestru. Mieszkańcy będą mieć możliwość oddania kilku głosów: na prezydenta, burmistrza lub wójta; a także radnego do Rady Miasta, Rady Powiatu Raciborskiego oraz Sejmiku Śląskiego. Zgodnie z Kodeksem wyborczym z ważnym głosem mamy do czynienia wówczas, gdy przy danym nazwisku na karcie pojawiają się przynajmniej dwie przecinające się linie.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

/fot. pixabay, red/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here