
Większość raciborzan postawiła na Rafała Trzaskowskiego, który otrzymał 53,18% głosów.
Karol Nawrocki zwyciężył w wyborach prezydenckich, zdobywając 50,89% głosów. Kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość pokonał Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej, którego preferowało 49,11% wyborców.
Wybory charakteryzowały się rekordową frekwencją. W drugiej turze wyniosła ona 71,63%, co jest najwyższym wynikiem w historii III Rzeczypospolitej. Dla porównania, dwa tygodnie wcześniej odnotowano frekwencję na poziomie 67,31%. Łącznie wydano 21 033 457 ważnych kart do głosowania, a uprawnione do głosowania były 29 363 722 osoby.
W woj. śląskim więcej głosów uzyskał Rafał Trzaskowski (51,34%), natomiast w powiecie raciborskim wygrał Karol Nawrocki (50,97%). Większość raciborzan postawiła na kandydata KO, który otrzymał 53,18% głosów. Największe poparcie przyszły prezydent miał w gminie Kornowac, gdzie zagłosowało na niego 65,93% mieszkańców. Na Karola Nawrockiego postawiły też gminy Krzanowice (54,87%), Krzyżanowice (50,72%), Nędza (55,68%), Pietrowice Wielkie (57,60%) i Rudnik (62,07%). W gminie Kuźnia Raciborska nieznacznie wygrał Rafał Trzaskowski (50,05%).
W Raciborzu frekwencja wyniosła 64,07%. Najwyższa w powiecie była w gminie Kornowac (67,24%), a najniższa w gminie Krzanowice (53,22%).
oprac. /kp/







![Ceramika i obrazy z mchu. Twórcze zajęcia w raciborskich filiach biblioteki [ZDJĘCIA] Ceramika i obrazy z mchu. Twórcze zajęcia w raciborskich filiach biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/warsztaty-biblioteka.jpg)


![Zawodnicy RTW w czołówce European SUP League [ZDJĘCIA] Zawodnicy RTW w czołówce European SUP League](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/raciborskie-towarzystwo-wioslarskie-rtw.jpg)


![Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece [ZDJĘCIA] Kosmos na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z Bogdanem Tkaczukiem w rudzkiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/bogdan-tkaczuk.jpg)
![Młodzi miłośnicy czytania rywalizowali w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/swiatowy-dzien-ksiazki.jpg)

![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)


.jpg)




![Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych zaprezentowali swoje prace [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/04/liceum-sztuk-plastycznych-dyplomy.jpg)