Raciborzanin Michał Burek wystawi sztukę w Krakowie [ZDJĘCIA]

0
Michał Burek
Michał Burek

Na deskach krakowskiej Cricoteki będzie można zobaczyć spektakl muzyczny, którego reżyserami widowiska są młodzi artyści ze Śląska – muzyk Michał Burek z Raciborza i pisarz Bartłomiej Basiura z Ornontowic.

Od 13 do 18 listopada w krakowskiej Cricotece będzie można zobaczyć spektakl “Sznurowadła”. Reżyserami widowiska są: pochodzący z Raciborza muzyk – Michał Burek oraz pisarz z Ornontowic – Bartłomiej Basiura. Na widowisko składa się ponad 30 autorskich utworów, ośmiu aktorów i sześciu muzyków, a to wszystko w scenografii przestrzennej, stworzonej ze sznurowadeł. Wydarzenie wpisywać się będzie w obchody 100-lecia niepodległości Polski.

- reklama -
Bartłomiej Basiura
Bartłomiej Basiura

Bartłomiej Basiura to autor powieści kryminalnych, m.in. „Waga”, „Reset” i „Hipnoza”. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, człowiek wielu pasji. Prywatnie jest miłośnikiem islandzkich brzmień muzyki i na tym polu znalazł porozumienie z Michałem Burkiem. Pochodzący z Raciborza muzyk swoje utwory tworzy najczęściej w zaciszu krakowskiego mieszkania. Jego utwory łączą cechy klasyki, jazzu i ambientu. Aranżuje muzykę do przedstawień teatralnych i filmów. W ubiegłym roku ukazała się jego solowa płyta pt.: „Landscapes”, która stanowiła eksperymentalne wykorzystanie dźwięków otoczenia.

Młodzi twórcy połączyli swoje siły, aby przygotować muzyczne widowisko. To jednak nie pierwsza ich wspólna inicjatywa. – Z Bartkiem Basiurą poznaliśmy się na studiach i założyliśmy zespół rockowy. Później współpracowaliśmy przy okazji spektaklu „Eksperyment literacki”, który wystawiliśmy we współpracy z krakowskim Teatrem Barakah – wspomina Michał Burek.

Raciborzanin pierwsze muzyczne kroki stawiał pod okiem dziadka, który uczył Michała gry na pianinie. Ukończył I LO w Raciborzu. Później artysta rozwinął swoją pasję na studiach, a od kilku lat tworzy własną muzykę, dla której inspiracją są twórcy islandzcy, m.in. Olafur Arnalds, Sigur Ros i artyści z pogranicza nurtów, np. Nils Frahm, a z drugiej strony twórcy muzyki filmowej – Ennio Moriccone i Hans Zimmer. – Eksperymentowałem z różnymi dźwiękami, ambientami, czyli dźwiękami otoczenia. Tak powstał mój pierwszy minialbum „Landscapes”, który był moim cichym debiutem. W końcu uznałem, że chcę iść w tworzenie własnej muzyki, co uskuteczniam w połączeniu ze sztuką teatralną – wyjaśnia Michał Burek.

"Sznurowadła"
„Sznurowadła”

„Sznurowadła” to spektakl muzyczny, którego tematem przewodnim jest kwestia wyboru jako tematu uniwersalnego. Stąd też nasz wybór przejęcia i umiejscowienia akcji w trzech epokach – informował jeden z twórców spektaklu „Sznurowadła” Bartłomiej Basiura podczas wernisażu zapowiadającego wydarzenie. Impreza odbyła się w krakowskiej Pracowni pod Baranami i była połączeniem wystawy fotografii przedstawiających proces tworzenia spektaklu oraz koncertu. Muzycy zaprezentowali kilka utworów, które znalazły się między innymi na płycie z muzyką ze spektaklu. Odtwórcy głównych ról z akompaniamentem fortepianu przedstawili pierwiastek tego, co będzie można zobaczyć usłyszeć w listopadzie na deskach Cricoteki w aranżacji na żywo na pianino, perkusję, bas, gitarę, wiolonczelę i skrzypce, podsycając ciekawość i grając na emocjach licznie zgromadzonych gości.

Michał Burek
Michał Burek

Podczas krótkiego wywiadu twórcy spektaklu zdradzili garść informacji na temat fabuły spektaklu oraz motywów jej powstania. Całości towarzyszyła wystawa koncepcyjnych portretów obsady autorstwa Aniki Kaszy. Artyści zaprezentowali zwiastun spektaklu, udowadniając po raz kolejny wyjątkowość projektu.

Tytułowe sznurowadła to perypetie bohaterów oraz ich historie na przestrzeni kolejnych generacji. Polska w okresie wojennym, lata 80. i czasy współczesne – w każdej z tych epok podejmowanie decyzji wiąże się z innymi konsekwencjami. Upadające ustroje, ideały, marzenia, przekonania i wreszcie bunt, stają się motorem do działania. Produkcja wydarzenia jest możliwa dzięki współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Spektakle zaprezentowane zostaną od 13 do 15 listopada o godz. 18:00 oraz od 16 do 18 listopada o godz. 20:00 w krakowskiej Cricotece przy ul. Nadwiślańskiej 2-4. Bilety już do nabycia w cenach 20-35 zł.

Fot. Materiały prasowe spektaklu, Anika Kasza
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here