Nieletni Afgańczycy zatrzymani w Chałupkach

Afgańczycy w Chałupkach

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zatrzymali dwóch nieletnich Afgańczyków w okolicy dworca kolejowego w Chałupkach.

Młodzi mężczyźni dostali się na teren gminy Krzyżanowice z Czech, chcąc dostać się do Warszawy.
Do ich zatrzymania doszło wieczorem 1 listopada, kiedy podczas kontroli wyszło na jaw, że przebywają w Polsce bez żadnych dokumentów. W toku dalszych czynności, w obecności tłumacza, cudzoziemcy oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu. Badania lekarskie wykazały, że zatrzymani są osobami nieletnimi w wieku około 14 i 16 lat. Młodzi mężczyźni do Czech dostali się z Serbii, przemieszczali się w naczepie samochodu ciężarowego.

- reklama -

W czeskiej miejscowości Bohumin młodzi mężczyźni próbowali dostać się do Polski pociągiem na linii Praga – Warszawa, jednak z powodu braku biletu nie zostali wpuszczeni przez konduktora. Taksówką przedostali się na terytorium Polski i w Chałupkach raz jeszcze podjęli próbę wejścia do pociągu jadącego do Warszawy. Ponownie nie zostali wpuszczeni, po czym zatrzymała ich Straż Graniczna.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej wszczął wobec zatrzymanych obywateli Afganistanu postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Na mocy postanowień sądu jeden z nieletnich obcokrajowców został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, a drugi w placówce opiekuńczo wychowawczej.

fot. slaski.strazgraniczna.pl
oprac. /KaC/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here