100-lecie odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej w Nędzy [ZDJĘCIA]

0
100-lecie odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej w Nędzy
100-lecie odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej w Nędzy

Nie zabrakło kotylionów i uroczystej akademii. Uczniowie bili „Rekord dla Niepodległej”, a w Nędzy pojawił się… Józef Piłsudski.

9 listopada rano rozpoczęło się wielkie świętowanie w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas I i II rozdali przygotowane przez siebie kotyliony, a klasy VII poczęstowały całą społeczność szkolną upieczonymi przez siebie babeczkami. Później cała szkoła spotkała się na sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez Brygidę Szczepanik – nauczycielkę historii. Przedstawienie urozmaicone było licznymi pieśniami patriotycznymi, wierszami sławnych pisarzy oraz filmem przedstawiającym krótką historię rozdartej Polski.

- reklama -

Kolejnym punktem obchodów było wyjście na szkolne boisko i utworzenie liczby 100 w barwach flagi narodowej. Cyfry uformowali ubrani na czerwono uczniowie klas I, II i IV, którzy w rękach trzymali czerwone baloniki. Uczniowie klas starszych ubrani w białe koszule utworzyli kontur granic naszego kraju.

O godz. 11:11 cała społeczność uczniowska oraz nauczyciele uroczyście zaśpiewali hymn narodowy i tym samym przystąpili do bicia „Rekordu dla Niepodległej”. – Śpiewany z całego serca dla Niepodległej hymn głośno rozbrzmiewał na wszystkie strony naszej wioski. Po tej wyjątkowej i wzruszającej chwili nastąpił przemarsz za jadącym na koniu Marszałkiem Piłsudskim, który odwiedził uczniów ze szkoły w Nędzy. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele mieli okazję wysłuchać, w trakcie przemarszu, przemówienia Józefa Piłsudskiego. W skupieniu i ciszy wszyscy wsłuchiwali się w ważne słowa Marszałka – relacjonuje szkoła.

W trakcie przemarszu uczniowie rozdawali przygotowane przez siebie ciasteczka mieszkańcom Nędzy. Odwiedzili również Urząd Gminy, gdzie na ręce wójt Anny Iskały przekazali słodki poczęstunek dla pracowników urzędu.

Zwieńczeniem obchodów było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które odbyło się – po powrocie z przemarszu – na sali gimnastycznej. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie słowa i melodie znanych pieśni, które odegrały ważną rolę w historii Polski.

fot. SP w Nędzy
oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here