Czy województwo śląskie ma problem z odpadami?

Śmieci województwo śląskie
Wieloryb wyrzucony na brzeg w Indonezji. fot. WWF Indonesia/ Kartika Sumolang

Kilka dni temu światowe media obiegło zdjęcie wieloryba wyrzuconego na brzeg wyspy Kapota (Indonezja), który miał w żołądku ok. 6 kg plastikowych śmieci. Jak wygląda gospodarka odpadami w naszym regionie?

Najnowsza kampania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego to odpowiedź na złą gospodarkę odpadami w naszym rejonie. W samym województwie śląskim każdy mieszkaniec rocznie wytwarza aż 350 kg odpadów, co równa się np. 8700 butelkom plastikowym.

- reklama -

Poziom mórz podniósł się o 1,5-2 cm już w 2030 r. Wiąże się z tym wiele konsekwencji dla środowiska. Przed Polską jest szereg wymogów Komisji Europejskiej do spełnienia w tym względzie. Należy pamiętać, że wskaźnik recyklingu, który obecnie w naszym kraju wynosi około 35 proc. w 2020 r. ma wynieść 50 proc., a w 2030 r. – 65 proc.

Dane dotyczące gospodarki odpadami nie napawają optymizmem. W województwie śląskim produkuje się 1,7 mln ton odpadów rocznie. W skali całego kraju – to 12 mln ton odpadów. Wyliczono też, że czteroosobowa rodzina w Polsce miesięcznie wyrzuca jedzenie za 200 zł.

„Gospodarka odpadami jest dla nas priorytetem – przekonuje Hanna Pompa-Obońska, p.o. dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – By była efektywna, musi być w pierwszej kolejności racjonalna. Chcemy zachęcić do tego i śląskie gminy, i mieszkających tam ludzi. W ten sposób, z budżetu samorządu wojewódzkiego, powstała kampania edukacyjno-informacyjna Śląskie. Odzyskana energia” – dodaje.

„Dzisiaj lubimy kupować i gromadzić, przy czym nabyte towary użytkowane są coraz krócej. Trafiają na śmietnik, bo traktujemy je jako śmieci, a nie surowiec. My chcemy zachęcać mieszkańców województwa śląskiego do idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego. W niej po produkcji, dystrybucji i konsumpcji następuje recykling i surowiec” – mówi Patryk Swoboda, prezes zarządu Planenergia Sp. z o.o. – podmiotu wybranego do realizacji kampanii „Śląskie. Odzyskana energia”.

Kampania opiera się na zasadzie 3xR, czyli reduce (ogranicz), reuse (użyj ponownie) i recycle (odzyskaj). W ramach akcji rozdawane będą broszury dla pracowników gmin, foldery dla mieszkańców, plakaty, zawieszki, animacje i przygotowane m.in. pod social media infografiki.

Inicjatywa nabierze tempa już dziś, 23 listopada, kiedy rozpocznie się cykl spotkań z przedstawicielami gmin województwa śląskiego, które mają realizować kampanię na swoim terenie – odpowiednio wyposażone przez inicjatora kampanii. W ramach akcji przygotowano również scenariusze lekcji szkolnych wraz z prezentacjami medialnymi. W celu dodatkowego zaktywizowania gmin ruszyć ma też specjalny konkurs, który przede wszystkim będzie promował punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

oprac. /kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here