Uczniowie Mechanika i II LO najlepsi w Szkole Młodych Przedsiębiorców [ZDJĘCIA]

Uczniowie Mechanika i II LO najlepsi w Szkole Młodych PrzedsiębiorcówUczniowie Mechanika i II LO najlepsi w Szkole Młodych Przedsiębiorców
Uczniowie Mechanika i II LO najlepsi w Szkole Młodych Przedsiębiorców

Projekt mebli z bezprzewodową ładowarką i Technotron w wykonaniu drużyn Mechanika oraz Witaminy Mickiewicza uczniów II LO zostały najwyżej ocenione w projekcie Szkoła Młodych Przedsiębiorców.

14 grudnia na Zamku Piastowskim w Raciborzu miał miejsce finał projektu Szkoła Młodych Przedsiębiorców. 14 drużyn zaprezentowało swoje pomysły biznesowe, które zostały przygotowane wraz z nauczycielami. Było to podsumowanie kilkumiesięcznego projektu realizowanego przez powiat raciborski wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej.

- reklama -

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z CKZiU Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu w składzie: Grzegorz Śliwiński, Paweł Iwańczyk, Marcelin Kierek, Dawid Sowa, Piotr Hołownia. Opiekunem drużyny był Andrzej Brzenczka. Drużyna przedstawiła projekt mebli, które umożliwiają bezprzewodowe ładowanie urządzeń.

Drudzy byli również uczniowie „Mechanika” – z projektem „Technotron”. Grzegorz Dreszer, Paweł Majer, Krzysztof Kowaczek, Adam Grzesik, Natalia Nienartowicz pod okiem Joanny Bończyk opracowali ulepszoną wersję „Smartdom” z wykorzystaniem własnoręcznie zaprojektowanych systemów modułowych, które umożliwiają oszczędne gospodarowanie energią elektryczną.

Trzecie miejsce zajął zespół z II LO w Raciborzu w składzie: Karolina Kamińska, Michał Ciastoń, Karolina Jarząb, Robert Tkocz, Aleksandra Kołtun, Radosław Wróbel, która zaprezentowała funkcjonującą z sukcesem firmę „Witaminy Mickiewicza”. Przedsiębiorstwo produkuje soki, które są sprzedawane w szkole. Młodzież przedstawiła pomysł na dalszy rozwój i ekspansję na nowe grupy klientów. Opiekunem grupy jest Judyta Bortel.

Dodatkowo przyznano wyróżnienia dla projektów:
– „iFRIDGE” opracowany przez drużynę z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu w składzie: Sara Stuchły, Alicja Madera, Magdalena Farion, Wiktoria Bulenda, Michalina Dańko. Opiekunami drużyny były: Agnieszka Wereszczyńska i Katarzyna Dudys-Nowak. Uczennice zaprezentowały pomysł na urządzenie, które będzie na bieżąco analizowało zawartość lodówki oraz m.in. termin ważności produktów, i umożliwi tworzenie listy produktów spożywczych. Aplikacja będzie na bieżąco informować o potrzebie zakupu danego artykułu;
– „Smart Touch” autorstwa Kacpra Sobka z CKZiU Nr 2 „Mechanik”. Opiekunem projekt była Iwona Brzoska. Pomysł zakłada zastosowanie bezprzewodowego rozwiązania w zakresie sterowania urządzeniami elektrycznymi, w tym ich zdalnego włączania i wyłączania w ulepszonej niż obecnie dostępne na rynku. Uczeń nie tylko przedstawił pomysł, ale zaprezentował samodzielnie wykonane prototypy.

Pomysły oceniło jury, któremu przewodniczył Radosław Knesz z Inkubatora Przedsiębiorczości w Raciborzu. W skład jury weszli również: Katarzyna Hordejuk (WOW Media), Michał Misztal (StartupAcademy), Mariola Jakacka (Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu) oraz Karolina Kunicka (Starostwo Powiatowe w Raciborzu). W podsumowaniu projektu oraz wręczeniu nagród uczestnikom i laureatom uczestniczył wicestarosta Marek Kurpis.

Nagrodę główną ufundowała firma COBEX z Raciborza, a nagrody za 2. i 3. miejsce – Raciborska Izba Gospodarcza. Partnerem merytorycznym była firma StartupAcademy z Warszawy.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here