Skalniacy z Rydułtów na szczycie klimatycznym COP 24

0
Skalniacy z Rydułtów na szczycie klimatycznbym COP24
Skalniacy z Rydułtów na szczycie klimatycznym COP 24

Grupa młodzieży z LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach wraz z partnerami z Bonn uczestniczyła w Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach, dzięki pracy w projekcie Erasmus+ “From Bonn to Katowice and beyond. Youth Empowerment and Climate Change”, zainicjowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy i organizację v.f.h. z Bonn oraz anglistkę Mirosławę Dyka-Płonkę.

Prowadzony w języku angielskim projekt został zrealizowany w dwóch częściach. Seminarium międzynarodowe w Bonn we wrześniu 2018 miało na celu wprowadzenie uczniów w temat zmian klimatycznych i obywatelskiej odpowiedzialności za świat, który pozostawimy przyszłym pokoleniom. Liczne godziny warsztatów, prowadzonych przez trenerki obu pozarządowych organizacji zaowocowały głębszym zrozumieniem tematu, uświadomieniem wagi obywatelskich nacisków na decyzje polityczne oraz nawiązaniem przyjaźni z partnerami w trakcie projektowych dyskusji, symulacji debat społecznych, spotkań z miejscowymi działaczami organizacji pro-klimatycznych i czasu spędzonego na zwiedzaniu historycznych miejsc w Bonn i Kolonii.

- reklama -

uczniowie z LO w Rydułtowach

Młodzież zorganizowała też wieczory kulturowe, w trakcie których starała się dostarczyć partnerom wiedzę na temat kultury i historii obu krajów z pomocą autorskich materiałów multimedialnych. Były prezentacje, quizy online, a nawet Escape Room, poświęcony 100-leciu Odzyskania Niepodległości i wspólnie odtańczony Polonez.

uczniowie z LO w Rydułtowach

W grudniu 2018 polsko-niemiecka 24-osobowa grupa projektowa spotkała się w Polsce, aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach COP 24. Udział w wykładach organizowanych przez działaczy pro-klimatycznych, spotkaniach z negocjatorami Szczytu Klimatycznego ONZ, obserwacja wydarzenia, a przede wszystkim wywiady z uczestnikami Międzynarodowego Marszu Klimatycznego przygotowane i przeprowadzone przez uczniów, pozwoliły zrozumieć ideę Szczytu Klimatycznego oraz poznać pasjonatów tematu z całego świata. W Krakowie spotkano się też z lokalnymi działaczami i przeprowadzono debatę poświęconą kopalniom. Zadaniem końcowym było przygotowanie autorskich mini-kampanii klimatycznych, którymi grupki uczniów starały się zainteresować turystów i mieszkańców Krakowa.

uczniowie z LO w Rydułtowach

Niełatwo było przeprowadzać kampanie w Sukiennicach i na krakowskim Rynku, zwłaszcza w deszczu, po kilku dniach wyczerpujących zajęć warsztatowych i przejazdów pomiędzy miastami. Na zwiedzanie nie było czasu – pokazano gościom jedynie katowickie Muzeum Śląskie i krakowskie Muzeum Oskara Schindlera oraz zaproszono na lodowisko i wieczorne spacery po świątecznie oświetlonych Plantach i Kazimierzu.

fot. LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach
oprac. /kc/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here