Odkryto elementy Kanału Psinki z początku XX wieku

0
Odkryte elementy kanału Psinki

Odkryta konstrukcja to murowany kanał Psinki, cieku wodnego istniejącego od średniowiecza do lat 70. XX wieku, poprowadzonego sztucznie od rzeki Cyny na wysokości Bieńkowic do Odry w okolicach obecnego ZSOMS.

Wykonawca natknął się kanał podczas prac remontowych w Parku Jordanowskim. Dawniej Psinka przez centrum miasta biegła częściowo w kanałach podziemnych, przecinała wtedy pod mostkiem ulicę Karola Miarki i biegła jeszcze kawałek otwartym, regulowanym korytem wzdłuż dawnych budynków browaru Kaula. W połowie dróżki łączącej ul. Stalmacha z ulica Karola Miarki, na wysokości obecnego Młodzieżowego Domu Kultury, wpadała w kanał podziemny, którym przechodziła aż za ulicę Stalmacha, do Placu Bohaterów Westerplatte.

- reklama -

To do tego fragmentu można było zajrzeć podczas instalacji rury odprowadzającej wodę z Parku Jordanowskiego. Podziemny kanał na odcinku od ul. Stalmacha do wysokości MDK pochodzi z pocz. XX. wieku, ma sklepienie kolebkowe. Pod ulicą Stalmacha sklepienie to jest wzmocnione betonem. Mimo, że we wcześniejszych latach zostały poprowadzone przez niego liczne instalacje, całość jest w dobrym stanie. Regulowany kanał do ul. Karola Miarki po II Wojnie Światowej nie został zasypany, a przesklepiony ceglanym sufitem na żelaznych tregrach. Zachował się także mostek pod ul. Karola Miarki. Podziemną konstrukcję obejrzeli archeolodzy oraz pracownicy ZWiK. Kanał nie został zasypany, ale wejście do niego zostało zamknięte do momentu kolejnych inwestycji w tym rejonie.

fot. raciborz.pl
oprac. /kc/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here