W Raciborzu nie kupimy medycznej marihuany. Mimo że jest zapotrzebowanie

Zdjęcie poglądowe

Od listopada, w Polsce, legalna jest medyczna marihuana. Od 17 grudnia susz konopny można nabyć w aptekach… trzech w całym kraju. W Raciborzu, być może, będzie dostępna w przyszłym roku.

Temat medycznej marihuany pojawił się w debacie publicznej za sprawą dr Marka Bachańskiego, który podawał ją małym pacjentom Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Głównymi beneficjentami stworzonego przez niego programu leczniczego były dzieci chorujące na padaczkę lekooporną. O jego niestandardowych metodach leczenia, wiedziała dyrekcja placówki jak i rodzice dzieci. Efekty terapii z zastosowaniem medycznej marihuany były bardzo dobre. U niektórych dzieci ilość napadów padaczkowych, zdaniem lekarza i rodziców, zmniejszyła się z 400 dziennie do 3. Niestety, po nagłośnieniu sprawy dr Bachański stracił pracę w CZD.

- reklama -

Obecnie medyczna marihuana została zarejestrowana przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od 1 listopada jest w Polsce legalna, a od kilku dni dostępna jest w aptekach. Aby nabyć gram suszu konopnego musimy udać się z receptą do jednej z trzech aptek w: Poznaniu, Koninie albo Wrocławiu. Dostawcą preparatu jest kanadyjska firma Spectrum Cannabis. Polscy legislatorzy nie zgodzili się na proponowane przez posła Liroya rozwiązanie polegające na hodowli roślin konopnych w kraju, przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

– Pacjenci pytają dosyć często, kiedy będzie dostępna w naszych aptekach medyczna marihuana. Głównie są to rodzice dzieci chorujących na padaczkę lekooporną. Do tej pory specyfik w formie sprayu, sprowadzaliśmy na specjalnie zamówienie. Jego cena oscylowała wokół 1000zł. Mam nadzieję, że teraz będzie o wiele łatwiej zaopatrzyć się w ten lek. Robimy wszystko, aby jak najszybciej pojawił się na naszych półkach – tłumaczy Ewa Szwedo, farmaceuta z Apteki pod Różami.

Dostępny w aptekach susz roślinny z konopi zawiera 19% psychoaktywnego THC (tetrahydrocannabinol) oraz >1% CBD. Jeden gram preparatu, dostępnego tylko „na receptę”  kosztuje około 60-65zł.

– Medyczna marihuana nie jest na rynku niczym niezwykłym. Mamy w aptece o wiele bardziej uzależniające i psychoaktywne leki. Jeżeli to ma komuś pomóc, to bardzo dobrze. Morfina doskonale uśmierza ból jak i jest bardzo silnie uzależniająca. Nie widać jednak, żeby przez to wzrosły wskaźniki narkomanii. Tak samo będzie z medyczną marihuaną. To ma być lek, a nie używka. Nie rozumiem tej całej medialnej otoczki wokół tego preparatu. Sprzedaż będzie się odbywała w sposób całkowicie kontrolowany i legalny – tłumaczy raciborska farmaceutka.

/EmZet/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. nie wyrzucajcie pustych opakowań po medycznej – po zużyciu oddajcie palącym znajomym albo wystawcie na jakiejś aukcji, niech ludzie nie noszą suszu w ordynarnych dilpakach bo to proszenie się o szykany ze str mundurów
    (podaj dalej)

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj