Ile kosztowała raciborzan wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy?

Radny opozycyjny z klubu Mirosława Lenka nie zamierza milczeć w sprawie wizyty prezydenta RP. Michała Kuligę interesują w szczególności koszty, jakie miasto poniosło w związku z przyjazdem głowy państwa oraz klucz według którego prezydent Dariusz Polowy dobierał samorządowców, którzy mieli zaszczyt spotkać się osobiście z Andrzejem Dudą.

Od początku tej kadencji radni miejscy nie mogą już interpelować ustnie w ostatnim punkcie sesji Rady Miasta Racibórz. Nowe przepisy samorządowe wskazują jasno, że każda interpelacja musi zostać złożona wyłącznie w formie pisemnej w Biurze Rady Miasta, w takiej samej formie odpowie na nią prezydent.

- reklama -

Na ostatniej sesji radny Michał Kuliga ocenił, że tego rodzaju działanie można traktować jako zamykanie ust radnym. Przewodniczący Leon Fiołka wyjaśnił jednak, że przepisów ustawowych nie da się ominąć, a praktyka składania pisemnych interpelacji wyjdzie wszystkim na dobre. Dzięki temu bowiem radni będą mogli sformułować na kartce papieru konkretne pytania, bez lania wody, a głowa miasta nie będzie musiała odpowiadać na nie „z marszu”, jeszcze w czasie sesji, lecz będzie mogła przemyśleć odpowiedź i ewentualnie skonsultować się z odpowiednimi urzędnikami. To zaś sprawi, że wszelkie wątpliwości i apele rajców zostaną potraktowane w sposób rzetelny, bez pośpiechu, od przysłowiowego A do Z.

Radny Kuliga wystosował więc pisemną interpelację dotyczącą szczegółów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy. Zwrócił się do Dariusza Polowego z prośbą o udzielenie informacji, jakie koszty w związku z przyjazdem głowy państwo poniosło miasto Racibórz oraz w jakich trybie wybrany został wykonawca banerów wielkoformatowych, plakatów reklamujących wydarzenie itd. Rajcę ciekawi ponadto to, czym kierowali się organizatorzy przedsięwzięcia wybierając i zapraszając poszczególnych samorządowców na zamknięte spotkanie z prezydentem RP w specjalnie przygotowanej sali na piętrze Areny Rafako? Michał Kuliga uważa, że pominięto wiele ważnych osób.

– Jakie są spodziewane korzyści dla Raciborza i regionu wynikające z wizyty prezydenta RP? – próbuje się dowiedzieć radny.

/wk/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj