Poobserwujcie dym, zanim zadzwonicie po straż miejską!

WFOSiGW rozstrzygnął wnioski o dofinansowanie modernizacji źródeł ciepła
WFOSiGW rozstrzygnął wnioski o dofinansowanie modernizacji źródeł ciepła

Niska emisja. Smog. Niezdrowe powietrze. Zanieczyszczenia. Słowa, za którymi kryje się najpoważniejszy problem ekologiczny ostatnich lat. Być może jest to jeden z najważniejszych problemów, z jakimi będzie się borykać nasz kraj w najbliższym czasie.

Miasto Racibórz od dawna prowadzi działania, których celem jest likwidacja, a w krótszej perspektywie przynajmniej ograniczenie zjawiska niskiej emisji. Samorząd dopłaca do wymiany źródeł ciepła, wspiera proces termomodernizacji, organizuje akcje edukacyjne w szkołach, a nawet w przedszkolach.

- reklama -

Jednym z narzędzi, po które sięgamy są również kontrole Straży Miejskiej. Część inspekcji jest prowadzona z inicjatywy samych strażników, jednak często nasi mundurowi sprawdzają piece na zgłoszenie samych mieszkańców. Każdy telefon, który jest odbierany w Straży Miejskiej skutkuje patrolem, którego zadaniem jest skontrolować czy nie są spalane niewłaściwe substancje. W ubiegłym tygodniu Straż Miejska nałożyła jeden mandat i udzieliła jednego pouczenia.

Dlatego mamy do Was dwie olbrzymie prośby. Po pierwsze, jeśli macie podejrzenie, że ktoś spala odpady lub substancje, które są już zakazane przez Uchwałę Sejmiku Województwa Śląskiego nie używajcie Elektronicznego Systemu Informacji Miejskiej. Chcemy reagować natychmiast i dlatego prosimy Was o zgłoszenia telefoniczne. Po drugie, gdy zobaczycie słup dymu wydobywający się z komina nie dzwońcie od razu. Poobserwujcie czy dym unosi się przez dłuższy czas, czy jest wyłącznie krótkotrwałym efektem rozpalenia w piecu.

/UM Racibórz, oprac. eu/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here