Ogólnopolski ranking liceów i techników. Raciborski „Kasprowicz” dopiero w trzeciej setce.

0
Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking polskich liceów i techników. fot.: pixabay.com

Jak co roku, miesięcznik Perspektywy przygotował ranking liceów i ranking techników z całego kraju. Wielu uczniów i pracowników oświaty nerwowo wyczekuje tego dnia. Często od tego rankingu zależy, jaką szkołę wybierze młody człowiek, co może rzutować na całe jego przyszłe życie.

Smutne jest to, że w tegorocznym zestawieniu, w pierwszej dziesiątce, nie pojawiło się żadne śląskie liceum. To samo odnosi się do szkół technicznych. Najwyżej z województwa śląskiego uplasowało się V Liceum Ogólnokształcące z Bielska-Białej – na 13 miejscu. W rankingu techników, najwyżej uplasowało się Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych w Gliwicach, które zajęło 15 miejsce w ogólnopolskim rankingu. Jak na tym tle plasują się raciborskie technika i licea? Postanowiliśmy to sprawdzić.

- reklama -

II LO im A. Mickiewicza w rankingu ogólnym zajęło dopiero 287 miejsce. To i tak duży skok w górę z miejsca 372 zajmowanego rok wcześniej. W samym województwie śląskim, raciborskie LO zajęło miejsce 34.

I LO im J. Kasprowicza uplasowało się na miejscu 331. Placówka zanotowała wzrost w porównaniu do roku ubiegłego o 4 oczka. W województwie śląskim szkoła zajęła 38 miejsce.

Technikum nr 4 w CKZiU nr 2 znalazło się 150 miejscu w Polsce. Placówka odnotowała spektakularny skok o 86 oczek w porównaniu do roku ubiegłego co dało mu 25 miejsce w województwie.

Technikum nr 1 w ZS Ekonomicznych zajęło 230 miejsce w Polsce i 38 na Śląsku.

Głównym kryterium rankingowym w klasyfikacji liceów i techników są wyniki matury, zarówno z przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. W połączeniu z kryterium opartym na sukcesach szkół w olimpiadach oraz – w przypadku techników – z wynikami egzaminów zawodowych, daje to zestaw obiektywnych i sprawdzalnych kryteriów oceny. Kryteria te zostały uwzględnione w rankingu z różnymi wagami, adekwatnymi do ich znaczenia w ocenie pracy szkoły.

I tak w Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2019:

• sukcesy w olimpiadach 30%

• matura – przedmioty obowiązkowe 25%

• matura – przedmioty dodatkowe 45%

Natomiast w przypadku Rankingu Techników 2019 obowiązują cztery kryteria.

• sukcesy w olimpiadach 20%

• matura – przedmioty obowiązkowe 20%

• matura – przedmioty dodatkowe 30%

• wyniki egzaminów zawodowych 30%

Dokładny ranking liceów – TU

Dokładny ranking techników – TU

/EmZet/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here