Raciborski magistrat przypomina terminach dotyczących wymiany źródeł ciepła

0
Uchwała antysmogowa ma na celu ograniczenie niskiej emisji w regionie

W 2017 roku Sejmik Województwa Śląskiego podjął „uchwałę antysmogową”. Zapisy tej uchwały zakazują palenia w piecach substancjami takimi jak: węgiel brunatny, mułu węglowego, paliw, w których udział węgla o uziarnieniu poniżej 3 mm jest większy niż 15 procent oraz biomasy stałej, której wilgotność przekracza 20 procent.

Nie są to jednak jedyne przepisy mające na celu ograniczenie niskiej emisji, które wprowadziła uchwała. Równie istotne są zapisy nakazujące używania właściwych źródeł ciepła. Uchwała wskazuje, że od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można używać kotłów na paliwa stałe, których wiek przekraczał 10 lat lub które nie posiadają tzw. tabliczek znamionowych (tj. tabliczek, na których opisany jest model pieca, data jego produkcji etc.).

- reklama -

Dalsze zapisy dotyczą wyłączenia z eksploatacji pieców nowszych. Od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można używać pieców, które miały mniej niż 10 lat, ale więcej niż 5 lat od momentu, gdy je wyprodukowano. Natomiast od 1 stycznia 2026 roku obowiązkowi wymiany pieców na paliwa stałe będą podlegać te źródła ciepła eksploatowanych w okresie 5 lat od daty ich produkcji.

Kotły spełniające wymagania 3 lub 4 klasy według norm PNEN 303-5:2012 mogą być użytkowane do 1 stycznia 2028 roku.

Przypominamy o tym obowiązku już teraz, dlatego że do 2022 roku pozostało jeszcze dwa lata, ale czas mija szybko. Przypominamy również, że w okresie grzewczym nasza Straż Miejska dokonuje kontroli źródeł ciepła. Ma ona również uprawnienia do badania paliw, którymi palimy w piecach. Strażnicy będą mogli także weryfikować urządzenia, którymi ogrzewamy nasze domy. Przypominamy także, że do 5 marca trwa nabór do Programu Ograniczania Niskiej Emisji, dzięki któremu można wymienić stare źródła energii – informują urzędnicy na swojej stronie internetowej.

EmZet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here