W Jastrzębiu stanęła pierwsza w Polsce „ławka smogowa”. Czy podobne zobaczymy w Raciborzu? [ZDJĘCIA]

Dwóch młodych konstruktorów z Jastrzębia Zdroju zbudowało "ławkę smogową" fot.: materiały prasowe

Ławka pokazuje poziom zanieczyszczenia powietrza, wyposażona jest w gniazda USB, router Wi-Fi. Całość opakowana jest w miły dla oka dizajn. Czy takie ławki mogłyby kiedyś stanąć Raciborzu?

Dwóch młodych wynalazców- przedsiębiorców, na co dzień pracujących w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, skonstruowało innowacyjną ławkę, która informuje o stanie powietrza poprzez iluminację kolorem.

- reklama -

Ławka została wyposażona w stację pomiaru cząsteczek pyłów PM2,5 i PM10. W zależności od zanieczyszczenia powietrza zmienia ona swój kolor, od zielonego (powietrze czyste) do czerwonego (mocno zanieczyszczone).

Michał Szyszkowski i Michał Kaczorek, twórcy ławki, budowę swojego projektu rozpoczęli w garażu. Zajęło im to półtora roku, poczynając od dokumentacji technicznej, patentowej czy zebraniu odpowiednich materiałów potrzebnych do budowy ławki.

Poza samą funkcją informowania o stanie powietrza, ławka pozwala użytkownikowi podładować swój telefon, poprzez zainstalowanie w niej gniazd USB, jak i skorzystać z internetu dzięki zamontowanemu routerowi Wi-Fi. Całość projektu charakteryzuje się współczesnym dizajnem. Prototyp zaprezentowano w październiku ubiegłego roku, a pierwszy egzemplarz właśnie stanął w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój.

– Miasto Jastrzębie Zdrój zakupiło obecnie dwa takie urządzenia. Uważamy, że to bardzo dobry projekt warty wsparcia. Poza tym widzimy, że jest pozytywnie odbierany przez społeczność. Ławeczka cechująca się nowoczesnym designem, możliwością wyposażenia w technologię pozwalającą na korzystanie z internetu i ładowanie urządzeń mobilnych. Zbudowana jest z materiałów stal, drewno oraz polietylen, podświetlana jest światłem LED, wyposażona jest w czujnik PM2.5 oraz PM 10 – informuje Katarzyna Wołczańska, rzecznik UM w Jastrzębiu.

Jastrzębscy konstruktorzy nie chcą na razie zdradzać, jaki jest ostateczny koszt ich instalacji. – Cena na pewno będzie się różniła, w zależności od zamówionego wyposażenia. Inny będzie koszt ławki, jeżeli miałaby ona jedynie pokazywać poziom zanieczyszczenia powietrza a inny, kiedy miałaby być wyposażona w dodatkowe funkcje, jak ładowarki USB czy router Wi-Fi – tłumaczy Michał Kaczorek. Z naszej informacji wynika jednak, że koszt „ławki smogowej” będzie wielokrotnie niższy, aniżeli cena wybudowania „ławki niepodległości” z rządowego projektu. Przypomnijmy, że taka ławka stanęła w Rydułtowach, a koszt jej budowy pochłonął 40 000 tys zł.

Raciborska radna, Zuzanna Tomaszewska również wyraża się w superlatywach na temat „ławki smogowej” – To bardzo ciekawy projekt. Z chęcią widziałbym takie ławeczki w Raciborzu. Wykluczam jednak możliwość ich zakupu w tym roku, wiem jak skonstruowany jest budżet. Nie widzę jednak przeszkód, aby taka ławka stanęła w przyszłym roku na ulicy Długiej – tłumaczy radna miejska.

Mariusz Zemann

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here