Za „poszukiwanie skarbów” możemy trafić nawet na 8 lat do więzienia

26
Zmieniły sie przepisy dotyczące korzystania z popularnych "wykrywek" fot.: pixabay

W polskim prawie zmieniły się przepisy dotyczące poszukiwania „skarbów” tzw. wykrywaczem. Teraz takie nielegalne poszukiwania są przestępstwem. Jakie zagrożenia może nieść niewłaściwe poszukiwanie zabytków?

1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo. Należy dodać, że w przepisach nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie dotychczasowych obowiązków i zasad odnośnie poszukiwania zabytków.

- reklama -

Co zrobić aby otrzymać pozwolenie? Należy złożyć wniosek i wnieść opłatę skarbową i na podstawie takiego pozwolenia można poszukiwać zabytki. Pozwolenie na poszukiwanie zabytków może otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek.

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa archeologicznego. Oryginalne otoczenie jest tą najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone.

Sankcja karna za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych, to nawet 8 lat pozbawienia wolności.

publ.:EmZet

#KPP Głubczyce

- reklama -

26 KOMENTARZE

 1. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd bo kwalifikacja czynu zmieniła się dla poszukiwania zabytków w jakikolwiek sposób a nie tylko przy pomocy detektora metalu.

 2. Kiedy dostaną zielone światło na odstrzał detektorystów – myśliwi, straż graniczna, policja, straż miejska i może jakaś nowa milicja antydetektorystyczna? Tyle konkretnych zabytków rozpie… się w kraju (zamki, dworki, wiatraki, mosty, …) a oni będą latać za kulawym Jankiem rencistą, bo złom kopie… (ludzie nie dajmy się zwariować!).

 3. Reformatorom z PIS-u i zbawicielom świata w jednym w głowach sie poprzewracało. A konserwatorzy zabytków niech robią swoje i nie przeszkadzają odpoczywającym od trudów dnia codziennego ludziom, którzy chodza po drogach i polach szukając relaksu. Co za durne państwo !!!!

 4. Reformatorom z PIS-u i zbawicielom świata w jednym w głowach sie poprzewracało. A konserwatorzy zabytków niech robią swoje i nie przeszkadzają odpoczywającym od trudów dnia codziennego ludziom, którzy chodza po drogach i polach szukając relaksu. Co za durne państwo !!!!

  • Czekam z niecierpliwością na wybory by z uczuciem satysfakcji wykreślić kandydatury pisowców , staczy już nierządu idiotów.

 5. Zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności od miesiąca do lat 3. Jeżeli sprawca posiada znaczną ilość takich środków sąd może wymierzyć karę w granicach od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z utrwalonym już orzecznictwem znaczna ilość środków odurzających to taka, która jednorazowo jest w stanie zaspokoić potrzeby kilkudziesięciu osób, chociaż wyrażane też są poglądy, że muszą to być ilości hurtowe, które wystarczają do tego, aby odurzyć się mogło kilkadziesiąt tysięcy osób. Należy jednak zaznaczyć, że o właściwej kwalifikacji prawnej czynu sąd będzie decydował indywidualnie w każdej konkretnej sprawie. Ustawa stanowi także, że w wypadku mniejszej wagi sprawca podlega tylko karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

 6. Dosłownie 3 leniwych archeologów przepchnęło ten kretyński przepis po cichu. Nic w zyciu nie uratowali ani nie znaleźli za to pensje biorą wysokie do emerytury. Za przekazanie skarbu do muzeum masz 8 lat paki. Polska to kraj idiotow jednak.

 7. Zastanawiam się co za tępi idioci, stalinowskie zakute betonowe łby wymyśliły i przepchnęły takie kretyńskie tzw.prawo cofając nas pod tym względem o 50 lat w stosunku do państw cywilizowanych a obecna Rzeczpospolita na pewno taki państwem nie jest.

 8. Złotów (wielkopolska) chłopak 32 lata zatrzymany przez policje podczas spaceru z wykrywaczem. Jaki tego? Przeszukanie miejsca zamieszkania zatrzymanie wszystkich rzeczy znalezionych i należących do skarbu Państwa ? Teraz chłopakowi grozi do 3 lat. Zastanawia mnie jedno skąd taki kretynski pomysl. Jeszcze trochę to zabiorą nam wszystko nasze hobby i życie prywatne i zaczniemy przesiadywac pod sklepami z butelka wina. Brak słów Na kretynow i tepakow co rządzą polską

 9. Dziwny ten kraj. Ja na wakacjach mam małego Garetta i latam sobie czasem w poszukiwaniu jakiś skarbów 🙂 a w domu na wycieczki biorę większy sprzęt GARRETT ACE 250 – ojjj jest moc. Support z sklepu Spy Shop nawet przez telefon mi pomógł ogarnąć wszystko jak wykrywacz coś powariował.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here