W Raciborzu znikają kolejne drzewa. Powodem przebudowa Łąkowej-Kościuszki [ZDJĘCIA]

5

Wycinka drzew na Łąkowej i Kościuszki ma związek z planowaną generalną przebudową tych dwóch ulic. Inwestycja miała być zrealizowana już w ubiegłym roku, ale ówczesnym władzom powiatu raciborskiego nie udało się rozstrzygnąć przetargu. Przeciwni pozbywaniu się drzew byli wówczas opozycyjni radni miejscy. Gdy doszli do władzy, nie podważają już wycinki.

Zastał Racibórz zielony, zostawił betonowy – żartują niektórzy, nawiązując oczywiście do rządów poprzedniego prezydenta Mirosława Lenka. Całe lata musiał zmagać się z lokalnymi ekologami w kwestii redukcji raciborskiego drzewostanu. Gdy obrońcy natury dowiedzieli się, że przy okazji głośnego remontu Łąkowej i Kościuszki pod topór pójdzie kilkadziesiąt drzew, wyrazili na tyle stanowczy protest, że ówczesny starosta Ryszard Winiarski zdecydował o dokonaniu korekt w planach budowy. To zaś, zdaniem tamtych władz samorządowych, przesunęło w czasie całą procedurę przetargową o kilka tygodni, jeśli nie miesięcy, co było jednym z powodów, że do remontu w ogóle nie doszło.

- reklama -

Drzewa, których bronili w poprzedniej kadencji radni miejscy i powiatowi z opozycji, tym razem bez protestów, idą pod topór. Jak podaje starostwo, na ulicy Ocickiej, w pasie drogi powiatowej 3548S, w związku z kolizją ze ścieżką rowerową za zgodą prezydenta do wycięcia przeznaczono 14 sztuk lipy drobnolistnej, a przy Łąkowej–Kościuszki, w związku z modernizacją tych dróg, również za zgodą prezydenta do wycięcia przewidziano 7 lip drobnolistnych, klon srebrzysty, świerk pospolity, klon zwyczajny, klon jawor oraz 25 topoli balsamicznych. Ostatnie z nich mają pół wieku, są kruche i łamliwe, dlatego stanowią zagrożenie w ruchu drogowym.

Wycinka drzew trwa w najlepsze. Tym razem na nic zdały się protesty mieszkańców

Przypomnijmy, że remontowany będzie odcinek o długości około 950 metrów. Koszt całej inwestycji wynosi około 6,5 mln zł, w tym blisko połowę dofinansowuje państwo, a resztę zapewniają miasto oraz powiat. Powstanie nie tylko nowa droga, ale i chodniki, nowe zatoczki autobusowe, prawoskręt z Kościuszki na Łąkową, ścieżka rowerowa oraz miejsca parkingowe wzdłuż Kościuszki, doświetlone zostaną przejścia dla pieszych.

Projekt przebudowy skrzyżowania Łąkowa-Kościuszki

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy organizacji ruchu na skrzyżowaniu Łąkowej z Kościuszki. Po finalizacji prac jadący od strony Rafako w kierunku pl. Konstytucji będą mieli pierwszeństwo. Dotychczas musieli oni ustępować jadącym Łąkową i skręcającym w ulicę Kościuszki.

Etapy inwestycji:
1 – Łąkowa od skrzyżowania z Kościuszki i Stalową do terenu budowy nowego osiedla przy Łąkowej, przed wjazdem na Słoneczną
2 – skrzyżowanie wjazd od Stalowej
3 – Kościuszki od skrzyżowania z Eichendorffa do Łąkowej-Stalowej – pas prawy w kierunku na Łąkową
4 – Kościuszki od skrzyżowania z Eichendorffa do Łąkowej-Stalowej – pas lewy w kierunku na Łąkową
5 – Kościuszki od skrzyżowania z Eichendorffa do dawnego hotelu Ragos – pas prawy w kierunku na centrum miasta
6 – Kościuszki od skrzyżowania z Eichendorffa do dawnego hotelu Ragos – pas lewy w kierunku na centrum miasta
7 – Kościuszki od Jeziorowej do Wandy – pas prawy w kierunku na centrum miasta
8 – Kościuszki od Jeziorowej do Wandy – pas lewy w kierunku na centrum miasta

Wykonawcą inwestycji będzie firma P.H.U. DOMAX Arkadiusz Mika BORONÓW. Oferta tego przedsiębiorstwa okazała się najtańszą z czterech zgłoszonych. Koszt to 6.486.223,92 zł

/tekst: eu, foto: Katarzyna Przypadło/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Czas na protesty był jak decyzje o wynikach zapadały czyli za poprzedniej władzy. Teraz można było zrobić tylko cyrk przykuwając się do drzew, co i tak by nic nie zmieniło.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here