Poznaj swoją bibliotekę: Filia Nr 11 w Sudole

Spotkanie z Haliną Snopkiewicz w Sudole
Spotkanie z Haliną Snopkiewicz w Sudole

Pewnie mało kto pamięta, że w dzielnicy Sudół, a następnie przy Spółdzielczym Domu Kultury Strzecha, działała biblioteka.

Filia w dzielnicy Sudół powstała pod koniec 1979 roku w lokalu Samorządu Mieszkańców przy ul. Hulczyńskiej 134 i działała wspólnie ze świetlicą środowiskową. Już w styczniu 1980 roku biblioteka otrzymała protokół z zebrania Samorządu Mieszkańców Nr 19, w którym znaleźć można wniosek SM, aby w bibliotece była odpowiednia ilość lektur dla szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. W kwietniu tegoż roku ówczesny dyrektor MBP zapewniał, że „w okresie dwóch lat filia w Sudole będzie dysponowała kompletem lektur dla szkół podstawowych”. Niestety nie udało się spełnić oczekiwań mieszkańców, gdyż w ciągu dwóch lat filia w tej dzielnicy została zlikwidowana. W międzyczasie organizacją filii zajęła się Władysława Białkowska, a w 1981 roku pracę w filii rozpoczął Jerzy Dębina. W listopadzie 1982 roku postanowiono, że z powodu nikłych wskaźników czytelnictwa Filia Nr 11 zostanie zlikwidowana, a jej księgozbiór przeniesiony do budynku SDK Strzecha przy ul. Londzina 38.

- reklama -
Halina Snopkiewicz
Halina Snopkiewicz

W tym samym czasie podjęto działania mające na celu przejęcie od Spółdzielni Pracy Wytwórczo-Usługowej Sprawność – Elektrometr księgozbioru i sprzętu biblioteki działającej przy Spółdzielczym Domu Kultury Strzecha. Na mocy porozumienia powstała Filia Nr 11 bis, której księgozbiór uzupełniony został o zbiory Filii w Sudole. W chwili otwarcia księgozbiór liczył około 12 000 woluminów, w tym ponad 1000 lektur szkolnych i bogaty zbiór wydawnictw słownikowo-encyklopedycznych. Pracownikami filii były Hildegarda Świerczek i Marta Kurp. Filia została zlikwidowana w 1996 r. w związku z remontem, jaki był prowadzony w Strzesze.

Tekst jest częścią cyklu „Poznaj swoja bibliotekę”, który został stworzony z okazji 70-lecia raciborskiej biblioteki. Biblioteka przybliża w nim działalność filii i oddziałów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here