W Raciborzu powstaną Otwarte Strefy Aktywności? Stara się o to radny Tomasz Cofała

Celem Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności (OSA)

Radny Tomasz Cofała chce, żeby w Raciborzu powstały Otwarte Strefy Aktywności w ramach rządowego programu. Apeluje do Grzegorza Swobody o podjęcie odpowiednich kroków w tym zakresie.

Celem programu Ministerstwa Sportu i Turystki pod nazwą OSA jest budowa ogólnodostępnych, bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjnych, które mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych, które podniosą w sposób znaczący estetykę przestrzeni publicznej i poprawią jakość życia mieszkańców danego obszaru. Beneficjentem programu może zostać gmina lub powiat.

- reklama -

 -Chciałbym zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania tego programu do wzbogacenia bazy sportowej wokół Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 i Nr 2 w Raciborzu – mówi Tomasz Cofała. – Warunkiem otrzymania takiej dotacji jest między innymi udostępnienie wybudowanych stref mieszkańcom. Zarówno Liceum Ogólnokształcące Nr 1 i Nr 2 posiadają odpowiedni teren, który przy niewielkim nakładzie finansowym może zostać udostępniony zarówno uczniom szkoły oraz okolicznym mieszkańcom – dodaje.
Radny zauważa, że podobna strefa działa już w obrębie Szkoły Podstawowej nr 18, która posiada zarówno boiska szkolne, jak i małą siłownię „pod chmurką”. Ponadto, zdaniem radnego, lokalna społeczność zyskałaby w tym wypadku nowe i atrakcyjne miejsca do podejmowania różnorodnych form aktywności.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystki, Polacy oczekują powstawania nowoczesnych obiektów sportowo-rekreacyjnych w pobliżu miejsca zamieszkania, które umożliwią spędzanie czasu w sposób aktywny i staną się miejscem integracji społecznej dla użytkowników w różnym wieku i o zróżnicowanej sprawności fizycznej. Zgodnie z wynikami powyższych badań, jednym z najbardziej pożądanych przez Polaków obiektów są siłownie plenerowe. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, stworzyliśmy program OSA, który idzie jednak krok dalej niż tylko dofinansowanie budowy siłowni zewnętrznych. Program budowy wielofunkcyjnych Otwartych Stref Aktywności obejmuje, oprócz urządzeń siłowni, także sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefę gier i relaksu oraz zagospodarowanie zieleni – czytamy w opisie projektu MSiT.

EmZet

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here