O programie Czyste Powietrze na raciborskim zamku

O programie Czyste Powietrze na raciborskim zamku

Zainteresowane osoby mogły skorzystać z osobistych konsultacji z doradcami z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

26 marca na Zamku Piastowskim miało miejsce spotkanie na temat funkcjonowania programu Czyste Powietrze realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jest to element rządowej strategii walki ze zjawiskiem niskiej emisji. Spotkanie poprowadził Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Adam Lewandowski. Oprócz zainteresowanych udziałem w programie mieszkańców uczestniczyli w nim także: Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, posłanka na Sejm Izabela Kloc, zastępca prezydenta Dominik Konieczny, wicestarosta Marek Kurpis, radni miejscy i powiatowi, pracownicy Urzędu Miasta oraz osoby zainteresowane kwestiami ekologicznymi.

- reklama -

Spotkanie otworzył Dariusz Polowy, wskazując, jak istotną kwestią dla mieszkańców jest jakość powietrza i konieczność jego ochrony. Głos zabrała również posłanka Izabela Kloc, która zauważyła, że problem ochrony atmosfery jest problemem, który ma wymiar ponadlokalny i wymaga kompleksowych i długofalowych działań.

W dalszej części spotkania zaprezentowany został schemat funkcjonowania programu Czyste Powietrze. Eksperci z WFOŚiGW wskazali, że mieszkańcy mogą skorzystać z dwóch form wsparcia w postaci dotacji i pożyczki. Okazuje się, że wachlarz możliwości, jakie oferuje program jest całkiem spory, ponieważ oprócz dofinansowania na wymianę źródła można starać się również o pieniądze na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych.

Istotnym novum w programie jest to, że można go łączyć z innymi programami na rzecz ograniczenia niskiej emisji (np. gminnymi). Po prezentacji programu mieszkańcy mieli szansę zadawać pytania zarówno zastępcy prezesa, jak i jego pracownikom. Dotyczyły one rozmaitych kwestii związanych zarówno ze szczegółami projektu (np. czy można uzyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła gazowego), jak i kwestii zasadniczych (dopuszczenia dofinansowania do wymiany starych źródeł ciepła na piece węglowe).

Tuż po zakończeniu serii pytań z sali głos zabrał prezydent Dariusz Polowy, który podziękował za udział i zauważył, że jednym z ważniejszych sposobów walki ze zjawiskiem niskiej emisji jest gazyfikacja miasta. Przypomniał również o tym, że już w czwartek spotka się w tym temacie z mieszkańcami Markowic.

Następnie mieszkańcy mogli skorzystać z osobistych konsultacji z doradcami z Wojewódzkiego Funduszu. Eksperci z WFOŚiGW udzielali odpowiedzi dopóki, dopóty nie wyszedł ostatni zainteresowany.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here