Integracja biznesu w Subregionie Zachodnim i Kraju Morawsko-Śląskim

Integracja biznesowa
Spotkanie w Horni Sucha (Czeska Republika) zorganizowała Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim oraz Okresni Hospodarska Komora w Karwinie.

Horni Sucha – stało się miejscem historycznego porozumienia izb gospodarczych w zakresie współpracy gmin przygranicznych.

Sytuacja gospodarcza na lokalnym rynku jest, chciałoby się rzec, dobra – tak bowiem wielu przedsiębiorców określa ostatnie lata, w których wyraźnie odnotowywaliśmy ożywienie gospodarki w kraju. Niestety obok tych firm, które bardzo dobrze radzą sobie z funkcjonowaniem i rozwojem, słychać apele i sygnały pochodzące od wielu podmiotów, które odczuwają niedobory kadrowe oraz inne trudności w prowadzeniu i rozwijaniu biznesu. Dotyczy to przede wszystkim bardzo licznego grona firm zaliczanych do MŚP (Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw).

- reklama -

Izby gospodarcze oraz cechy rzemiosł na wielu spotkaniach własnych członków próbują znaleźć receptę na zgłaszane problemy takie jak brak pracowników, trudności w gąszczu zmieniających się przepisów prawnych, brak terenów inwestycyjnych, działanie w otoczeniu silnej konkurencji czy chociażby spadek rentowności przy rosnących kosztach prowadzenia firmy.

Śniadania biznesowe w Subregionie Zachodnim – dobry początek

Kilka miesięcy temu (listopad 2018) z inicjatywy Izby Gospodarczej w Wodzisławiu, Raciborskiej Izby Gospodarczej oraz Inkubatorów Przedsiębiorczości (Racibórz, Wodzisław Śl., Rybnik) zaczęła rozwijać się inicjatywa integrowania biznesu w Subregionie Zachodnim. Już po kilku spotkaniach skrystalizował się ramowy program działania, który opiera się na: integracji przedsiębiorców, spotkaniach branżowych oraz budowaniu klastrów. Inicjatywa wspierana jest przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego oraz bezpośrednio przez większość samorządów – członków Subregionu Zachodniego. Obecnie deklarację poparcia dla porozumienia środowisk gospodarczych wyraziły następujące samorządy: po stronie czeskiej – Miasta Ostrawa, Karwina, Opawa, Hawirzów, Bruntal, Krnów, Gmina Górna Sucha, zaś po stronie polskiej – Miasto Wodzisław Śląski, Miasto Racibórz, Miasto Rybnik, Miasto Żory, Gmina Godów, Gmina Gorzyce, Starostwo Powiatowe Wodzisław Śląski.

Umowa porozumienia polskich i czeskich izb gospodarczych

Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim oraz Okresni Hospodarska Komora w Karwinie zorganizowały 11 kwietnia 2019 w Horni Sucha (Czeska Republika) spotkanie z udziałem przedstawicieli izb gospodarczych oraz samorządów o nazwie: „Określenie treści Programu współpracy transgranicznej w definiowanych obszarach”, którego efektem było podpisanie umowy o współpracy gospodarczej dziesięciu partnerów.

Czytaj ciąg dalszy na plusydlabiznesu.pl: Integracja biznesu w Subregionie Zachodnim i Kraju Morawsko-Śląskim

Ireneusz Burek
fot. Adrianna Sikorska

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here