Wodzisław Śląski inwestuje i pięknieje. Zobacz, jak się zmienia [ZDJĘCIA]

Wśród najważniejszych inwestycji prowadzonych obecnie w Wodzisławiu Śląskim na pewno należy wyróżnić rewitalizację dworca kolejowego i budowę centrum przesiadkowego, modernizację Pałacu Dietrichsteinów, powstanie Centrum Usług Społecznych czy prace w ramach rozwoju terenów zieleni. Sprawdziliśmy, co dzieje się na placach budowy.

- reklama -

Roboty związane z rewitalizacją zabytkowego dworca kolejowego zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Dzięki zabiegom konserwatorskim cegły mają swój naturalny, czerwony kolor. Koniec prac planowany jest jeszcze na wiosnę tego roku.

Wylewki, kolejne instalacje… Wykonawca inwestycji właśnie wykańcza wnętrza zupełnie nowej wersji budynku dworca. W projekcie zaplanowano m.in. pomieszczenia, które idealnie nadadzą się np. do organizacji warsztatów i szkoleń.

Zielona ściana pokrywa klatkę zewnętrzną dworca. Gotowe są już podkonstrukcja i system odpowiadający za nawadnianie. W samej klatce zamontowana zostanie winda, która ułatwi korzystanie z obiektu osobom niepełnosprawnym.

Kompleksowa modernizacja Pałacu Dietrichsteinów trwa w najlepsze. Wokół budowli zamontowano rusztowania, które wykorzystywane są np. do skuwania tynków. Również dzięki renowacji elewacji odtworzony zostanie przypuszczalny wygląd Pałacu.

Wykonawca zajmuje się naprawą spękań i uszkodzonych murów oraz fragmentarycznym odkrywaniem fundamentów. Część wyremontowanych pomieszczeń zostanie zaadaptowana na nowe funkcje, takie jak np. sala koncertowa z zapleczem.

Remont realizowany jest w zakresie m.in. przebudowy i rozbudowy dachu (zastosowanie dachu mansardowego w oparciu o podobne do oryginalnych motywy architektoniczne) adaptacji poddasza, budowy szybu windowego i klatek schodowych.

Przyszła siedziba Wodzisławskiej Placówki Wsparcia Dziennego “Dziupla pięknieje w oczach. To właśnie tu już niebawem wodzisławskie rodziny, w tym zwłaszcza potrzebujące wsparcia dzieci, znajdą pomoc, fachową opiekę i zainteresowanie ich sprawami.

Wykonawca przygotowuje pomieszczenia, wśród których znajdą się: kuchnia do nauki życia, sale wypoczynkowa, nauki własnej, zabaw, grupy wsparcia dla rodziców, terapii ruchowej, dla arteterapii dla dzieci czy pokój obserwacji np. dla psychologów.

Tak rozbudowany i kolorowy plac zabaw powstaje przy Centrum Usług Społecznych przy ul. Czyżowickiej. Jeszcze niedawno w tym miejscu stał stary, całkowicie nienadający się do użytku budynek byłego hotelu.

Sześć terenów zielonych w Wodzisławiu Śląskim zupełnie zmieniło swoje oblicze. Już niebawem mieszkańcy będą mogli korzystać ze wszystkich nowych lokalizacji. Wśród nich znalazły się wąwozy na Nowym Mieście.

W odmienionych miejscach znajdziemy m.in. piękną zieleń, nowe nasadzenia, ciągi pieszo-rowerowe, małą architekturę, ławki, grille, wybiegi dla psów, miejsca zabaw, odpoczynku i rekreacji oraz siłownie.

Taką ścieżkę zmysłów znajdziemy w wąwozie Tysiąclecia. Inne ciekawe atrakcje pojawiły się m.in. przy wąwozie Staszica, przy ul. Jana Pawła II, Pszowskiej, Bogumińskiej i na os. 1 Maja w dzielnicy Wilchwy.

EnDe

#UM Wodzisław Śląski

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here