Elektryczne hulajnogi nie dla dzieci. Będą nowe przepisy

Elektryczne hulajnogi
Użytkownicy elektrycznych hulajnóg będą zobowiązani do korzystania ze ścieżek i dróg rowerowych. Fot. freepik

Wedle nowych zasad z elektrycznych hulajnóg będą mogły korzystać osoby mające przynajmniej 10 lat.

Niebezpieczne zdarzenia z udziałem elektrycznych hulajnóg skłoniły ustawodawców do podjęcia kroków, które poprawią bezpieczeństwo i jednoznacznie określą ich rolę w ruchu drogowym. Do tej pory użytkownicy urządzeń transportu osobistego – bo tak są nazywane – byli traktowani w świetle prawa jako piesi. Taka sytuacja dziwi, bo część z nim porusza się z prędkością nawet powyżej 25 km/h.

- reklama -

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany w „Prawie o ruchu drogowym”. Nowe przepisy przewidują ograniczenia dla użytkowników urządzeń transportu osobistego. Z takiego sprzętu korzystać będą mogły osoby mające przynajmniej 10 lat. Niepełnoletni będą mogli jeździć tylko posiadając kartę rowerową. Zgodnie z nowymi przepisami taki użytkownik przestanie być postrzegany jako osoba piesza, a więc możliwe będzie ukaranie go za jazdę pod wpływem alkoholu. Prędkość pojazdów zostanie ograniczona do 25 km/h.

Użytkownicy wspomnianych urządzeń transportu osobistego będą zobowiązani do korzystania ze ścieżek i dróg rowerowych, przejazdów dla rowerów albo dróg, na których dopuszczalna prędkość nie przekracza 30 km/h. W sytuacji, w której nie będzie takiej drogi, użytkownik powinien korzystać z chodnika, pod warunkiem zachowania małej prędkości i ustępowania pierwszeństwa pieszym. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni po ich ogłoszeniu.

/źródło: autokult.pl oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here