Bądźmy ostrożni nad wodą! Już sześć osób utonęło w województwie śląskim

0
Od początku roku, w województwie śląskim utonęło już sześć osób.

Woda, nawet pozornie spokojna, może być bardzo niebezpieczna. Utonięcia często są wynikiem lekkomyślności, lekceważenia przepisów, a przede wszystkim kąpieli w niestrzeżonych miejscach. Przestrzeganie kilku reguł prawidłowego postępowania umożliwi bezpieczne korzystanie z tej atrakcyjnej formy wypoczynku.

– W związku z utrzymującymi się od wielu dni wysokimi temperaturami, które sprzyjają pobytowi nad wodą, apelujemy do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego oraz osób przebywających w regionie o rozwagę i ostrożność przy korzystaniu z kąpielisk i innych akwenów. Od początku czerwca br. odnotowano już 6 przypadków utonięć w województwie śląskim – informuje Śląski Urząd Wojewódzki.

- reklama -

Zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk:

 • korzystanie z miejsc przeznaczonych do kąpieli, oznakowanych i strzeżonych przez ratownika WOPR oraz stosowanie się do jego poleceń,
 • stosowanie się do regulaminu kąpieliska,
 • zapewnienie opieki dzieciom podczas zabawy w wodzie (dzieci do lat 7 powinny przebywać na terenie basenu czy kąpieliska tylko pod opieką osoby dorosłej),
 • unikanie korzystania z kąpieli po spożyciu alkoholu,
 • unikanie wskakiwania do wody, zwłaszcza na głowę,
 • unikanie podczas kąpieli miejsc, gdzie jest dużo wodorostów oraz gdzie występują zawirowania wody lub zimne prądy,
 • unikanie kąpieli przy falochronach, zaporach wodnych i mostach, w stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, na trasach żeglugowych, w portach i przystaniach wodnych, w miejscach o bagnistym dnie i nieuregulowanych wysokich brzegach,
 • korzystanie z urządzeń i sprzętu pływackiego zgodnie z regulaminem,
  używanie kapoków podczas pływania łódką, żaglówką, kajakiem itp.
  Ponadto przypominamy, że wywieszona biała flaga jest znakiem umożliwiającym kąpiel, natomiast czerwona sygnalizuje całkowity zakaz korzystania z kąpieliska.

Podczas pobytu nad wodą należy zwracać baczną uwagę na innych – ktoś może potrzebować naszej pomocy. W razie niebezpieczeństwa należy wezwać ratowników WOPR lub inne osoby. Przypominamy, że tzw. „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej Policji. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są: wchodzenie do wody pod wypływem alkoholu, przecenianie swoich możliwości, nieznajomość akwenu, łamanie zakazu kąpieli oraz nieumiejętne uprawianie sportów wodnych.

TELEFONY ALARMOWE W RAZIE NIEBEZPIECZEŃSTWA:

112 – numer alarmowy,
999 – Pogotowie Ratunkowe,
998 – Straż Pożarna,
997 – Policja.

EnDe

#ŚlUW

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here