Renata Wiesner z Bieńkowic z najbezpieczniejszym gospodarstwem rolnym

0
Spotkanie z Renatą Wiesner, laureatką eliminacji wojewódzkich 17. edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Spotkanie z Renatą Wiesner, laureatką eliminacji wojewódzkich 17. edycji Ogólnokrajowego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

Renata Wiesner od 20 lat prowadzi hodowlę kurcząt. Jak mówi, uwielbia swoją pracę i nie zamieniłaby jej na żadną inną.

Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie śląskim w roku 2019 w ramach eliminacji do XVII Ogólnokrajowego Konkursu KRUS „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” uznano gospodarstwo pani Renaty Wiesner z miejscowości Bieńkowice w gminie Krzyżanowice w powiecie raciborskim.

- reklama -

Finał wojewódzkiego etapu konkursu zorganizowano w sali koncertowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Uroczystość uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Dąbrowy Zielonej pod kierunkiem kapelmistrza Dariusza Pikora.

W tym roku do konkursu organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,w województwie śląskim zgłosiło się w dwóch etapach 19 właścicieli gospodarstw rolnych. 1 gospodarstwo zrezygnowało z przeprowadzenia przez komisję audytu, który był podstawowym wymogiem udziału w konkursie.

Podczas audytu przeprowadzanego przez specjalistów odnotowywano zagrożenia wybranych elementów środowiska pracy w gospodarstwie, tj. podwórza i obejścia, budynków, drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, ciągników rolniczych, przyczep i maszyn, pilarek tarczowych i łańcuchowych, warunków pracy związanych z obsługą zwierząt oraz wyposażenia w środki ochrony indywidualnej i ubrania robocze.

Dodatkowymi elementami oceny gospodarstw były:
– wydzielenie w gospodarstwie miejsca do zabawy dzieci,
– prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym,
– udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa,
– posiadanie oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy,
– estetyka gospodarstwa.

Decyzją komisji konkursowej, po wizytacji gospodarstw i dokonanym audycie, III miejsce przyznano Annie i Piotrowi Mikołajczykom, II miejsce Alinie i Bogdanowi Chudaszkom. I nagrodę, a więc tytuł najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w województwie śląskim w roku 2019, otrzymało gospodarstwo Renaty Wiesner.

Renata Wiesner posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 2 hektarów i 6 arów w Bieńkowicach. Od 20 lat prowadzi hodowlę kurcząt. W jej halach znajduje się 70 000 kurcząt. W ciągu roku jest w stanie wyhodować 6 rzutów, po 70 tys. sztuk w jednym rzucie. Kurnik posiada w pełni zautomatyzowany system karmienia, pojenia, utrzymania temperatury i monitoringu. Gospodarstwo jest certyfikowane normą ISO i dostosowane do wszelkich norm spełniających wymagane przepisy. Renata Wiesner korzystała również ze wsparcia ARiMR. Jak mówi: „Uwielbiam swoją pracę i nie zamieniłabym jej na żadną inną.”

2 lipca w siedzibie tut. starostwa starosta raciborski Grzegorz Swoboda spotkał się z właścicielką najbezpieczniejszego gospodarstwa rolnego w województwie śląskim w roku 2019. Oprócz listu gratulacyjnego starosta przekazał koszyk pełen skarbów ziemi raciborskiej.

Renata Wiesner będzie reprezentować województwo śląskie w centralnym finale, w którym główną nagrodą jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS. Patronat ogólnopolski nad konkursem objął Prezydent RP Andrzej Duda, patronat nad etapami regionalnymi – Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

oprac. /kp/
fot. Starostwo Powiatowe w Raciborzu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here