PETycja w sprawie butelkomatu w Raciborzu. Wyraź poparcie

0

Popierasz inicjatywę instalacji Butelkomatów w Raciborzu? Zapoznaj się z treścią PETycji i przyłącz się do akcji.  Ideą inicjatywy jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców, usprawnienie selektywnej zbiórki odpadów, eliminowanie walających się butelek po ulicach Raciborza.

- reklama -

Redakcja portalu raciborz.com.pl utożsamiając się z opiniami Czytelników i mieszkańców  w sprawie usprawnienia zbiórki butelek dzięki butelkomatom, inicjuje zbieranie podpisu pod PETycją.

Nie chcemy zaśmiecania naszej planety, nie chcemy walających się butelek po raciborskich parkach i skwerach. Chcemy dobrze działającej selektywnej zbiórki odpadów i zwiększenia świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta. Zwłaszcza tych najmłodszych. Z tego powodu napisaliśmy petycję skierowaną do prezydenta miasta Dariusza Polowego, jak i Rady Miasta w sprawie powstania w Raciborzu BUTELKOMATU. Teraz każdy mieszkaniec naszego miasta, któremu zależy na proekologicznych działaniach, może oddać swój głos i wesprzeć tę wspaniałą i potrzebną dla Raciborza inicjatywę.

Jesteśmy świadkami bezprecedensowej walki z odpadami. Powstaje coraz więcej inicjatyw, które walczą z powszechnym zaśmiecaniem naszej planety. Co ciekawe, wracają też pomysły, które nawiązują do czasów PRL-u. Chodzi o kaucje za odpady. Pomysł nie jest nowy, jednak jego realizacja może być jak najbardziej współczesna i dostosowana do naszych czasów. Z pomocą przychodzą tutaj znane w zachodniej Europie, a ostatnio i w Polsce – butelkomaty.

Zastanówmy się. A co gdyby zamiast 10 czy 20 groszy kaucji za butelkę, otrzymywać punkty, które kiedyś zamienimy na bilet na basen, do RCK, e-boka, audiobooka, a może nawet na sztabkę złota w popularnej grze Minecraft! Między innymi takie atrakcje oferują twórcy coraz popularniejszych butelkomatów, które mogłyby stanąć również w naszym mieście. Mówiąc najprościej, butelkomaty premiują recykling. Będzie można do nich wrzucać różnego rodzaju opakowania: plastikowe i szklane butelki, także aluminiowe puszki; a specjalna aplikacja będzie aktualizować nasze konto w programie lojalnościowym.

Odpady, zwłaszcza plastikowe, zanieczyszczają nasze środowisko. Plastik rozkłada się nawet tysiąc lat, a do jego wyprodukowania niezbędna jest ropa naftowa. Nasze środowisko jest notorycznie zanieczyszczane. Aż 90% wyprodukowanego tworzywa nigdy nie poddano recyklingowi. Przetworzenie tony plastiku pozwala oszczędzić 5774 kWh energii, 2,5 tysiąca litrów ropy naftowej oraz 22 metry sześcienne składowiska odpadów. By jednak przetwarzać odpady najpierw trzeba je segregować, najlepiej już w gospodarstwie domowym. O tym, jak w rzeczywistości to wygląda można się przekonać na załączonych przez nas zdjęciach z „typowego” raciborskiego, osiedlowego śmietnika. Niestety, trzeba przyznać, że mimo iż selektywna zbiórka śmieci w Raciborzu istnieje, to można jej wiele zarzucić. Wnioskowane przez nas butelkomaty znacząco przyczyniłyby się do poprawy tej sytuacji, przynajmniej w naszym mieście.

Pomysł ustawienia w Raciborzu butelkomatu spotkał się z szerokim i bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców miasta. Zorganizowana na naszym portalu raciborz.com.pl ankieta w tej kwestii wykazała, że większość Czytelników portalu postuluje za takim rozwiązaniem i widzi w nim realne rozwiązanie problemu ekologicznego miasta. Ankieta przeprowadzona w mediach społecznościowych dotarła do prawie 40 tys. osób, zareagowało na nią prawie 700, a zdecydowana większość z prawie 400. komentarzy wyrażała aprobatę dla takiego rozwiązania. To pokazuje, że raciborzanie oczekują nowoczesnych rozwiązań proekologicznych w mieście. Dlatego warto podjąć tę ciekawą i bardzo potrzebną inicjatywę i podpisać petycję w tej sprawie, do czego wszystkich serdecznie zachęcamy!

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here