Dopłaty na zbieranie deszczówki. Rusza program „Złapać deszcz”

0
Program Złapać deszcz
Zmienna pogoda, która obfituje na przemian w upały i nawałnice, skutkuje zarówno nadmiarem wody, jak i jej brakiem. Fot. UM Wrocław

30 lat temu za oceanem wymyślili sposób na deszczówkę. Teraz Wrocław wprowadza pilotażowy program „Złap deszcz”, który będzie polegał na pokryciu 80% kosztów budowy deszczowego ogrodu, studni chłonnej czy instalacji zbierającej wodę z dachu.

Wiele miast na świecie boryka się z problemem spowodowanym przez wodę deszczową oraz drogim i często nieefektywnym systemem wodno-kanalizacyjnym. W ostatnich latach w Polsce nasila się również problem braku suszy w miesiącach letnich. Od wielu lat na świecie wdraża się zrównoważoną gospodarkę wody deszczowej. Tradycyjna gospodarka wodą deszczową polega na odprowadzaniu jej systemem rynien i kanałów. Takie podejście nie uwzględnia faktu, że woda deszczowa może być wartościowym zasobem, jeśli jej wykorzystanie zostanie uwzględnione podczas projektowania budynku lub terenu.

- reklama -

USA, rok 1991

W 1991 roku w Portland (USA) wdrożono program zrównoważonej gospodarki wodą deszczową, który polegał na zbieraniu i odprowadzaniu deszczówki z dachów, parkingów, ulic i innych powierzchni, by następnie wsiąknęła w grunt lub została zebrana do ponownego wykorzystania.

Czytaj ciąg dalszy na

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here