Akcja Lato 2019 w Nędzy zakończona [ZDJĘCIA]

0
Akcja Lato w Nędzy
Akcja Lato w Nędzy

Zakończyła się Akcja Lato 2019 z Gminnym Centrum Kultury w Nędzy oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Nędzy.

Podczas tegorocznych wakacji, a dokładnie w lipcu, GCK w Nędzy zorganizowało mnóstwo ciekawych zajęć i wycieczek dla dzieci oraz młodzieży.

- reklama -

W każdy poniedziałek i środę odbywały się spotkania Klubu Malucha dla dzieci w wieku 4-6 lat, podczas których uczestnicy bawili się, wykonując prace plastyczne pod okiem Joanny Kazubskiej, wraz z Anną Jegerską-Michalską poznawali zabawy muzyczne, uczyli się tańczyć z Anną Skierską, a podczas zajęć cyrkowych z Piotrem Myszczyszynem uczyli się m.in. żonglerki.

W dniach 1 i 3 lipca dzieci w wieku 7–11 lat pod okiem Renaty Tomaszewskiej i Anny Jegerskiej-Michalskiej tworzyły maski gipsowe oraz kolorową mandalę.

– 2 lipca byliśmy na wycieczce. 50 osób odwiedziło Warownię Pszczyńskich Rycerzy – trzygodzinny program inspirowany był epoką średniowiecza, a składały się na niego nauka tańca, strzelanie z łuku i zabawy. Po dotarciu do Bielska-Białej wjechaliśmy kolejką gondolową na Szyndzielnię, stamtąd wyruszyliśmy do schroniska na Klimczoku. Po posiłku i krótkim odpoczynku niebieskim szlakiem zeszliśmy do Szczyrku. 13 kilometrów w nogach, piękne widoki i spore zmęczenie, ale warto było, bo urok gór pozwolił nam przezwyciężyć wszystkie nasze słabości – relacjonują uczestnicy.

4 lipca dzieci i młodzież miały okazję potrenować wraz z Edytą Przybyłą podczas gier i zabaw sportowych. 4–5 lipca uczestnicy zajęć wraz z Joanną Kazubską tworzyli rzeźby dinozaurów. 5 lipca pod okiem Antoniego Dudy budowali roboty z klocków lego. A 8–11 lipca odbyły się warsztaty cyrkowe prowadzone przez Piotra Myszczyszyna – kuglarza, cyrkowca i klauna (Hapijama Fun Art). Zajęcia wypełnione były po brzegi kolorowymi rekwizytami, ciekawostkami dotyczącymi pracy prawdziwego cyrkowca, praktycznymi ćwiczeniami i zadaniami dla dzieci – kręcenie talerzykami, żonglerka piłeczkami oraz kolorowymi chustami, zabawy zręcznościowe, chodzenie na małych szczudłach.

– 12 lipca wyruszyliśmy na wycieczkę do Czernicy, gdzie w gościnnych progach Ośrodka Kultury Zameczek dzieci wzięły udział w warsztatach mydlarskich. Następnie odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne ASTROLAB, w którym w atrakcyjny sposób wyjaśniono nam mechanizmy rządzące wszechświatem i pokazano to, co aktualnie dzieje się na naszym niebie. Podczas „kosmicznej” lekcji wyruszyliśmy w podróż po naszej Galaktyce, odwiedzając najciekawsze zakątki Drogi Mlecznej: kuliste i otwarte gromady gwiazd; potężne mgławice będące pozostałością po kosmicznych eksplozjach, a także miejsca narodzin nowych gwiazd i układów planetarnych. Po zajęciach nadszedł czas na ognisko, pieczenie kiełbasek oraz zabawy – relacjonue GCK.

15–19 lipca to LAS – survival dla dzieci. Zajęcia prowadzone były przez Michała Szewczyka i Ireneusza Napiórkowskiego z firmy „MAKAK – usługi na wysokości”. Dzieci uczyły się m.in. wiązać węzły na linach, rozkładać namiot, budować szałasy, wspinać się na skrzynie z asekuracją. Kolejnym zadaniem było przeczesywanie terenu w poszukiwaniu zamaskowanych i ukrytych instruktorów. – Odwiedziliśmy Kąpielisko Wodnik w Kuźni Raciborskiej, gdzie pod okiem ratowników WOPR-u z Gliwic uczyliśmy się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Odbył się też pokaz ratownictwa wodnego. Niesamowitą przygodą był zjazd na linie w uprzęży nad wodą. Na koniec część z nas kąpała się w ubraniach w kapokach. W piątek uprzątnęliśmy obozowisko, by zakończyć tygodniową przygodę przy ognisku na terenie Leśnej Szkółki Kontenerowej w Nędzy, podczas którego uczyliśmy się rozpalać ogień czy przygotowywać razem posiłek – opowiadają dzieci.

Z Panią Robótką, czyli Martyną Rejner, dzieci spotykały się w dniach 22–24 lipca i tworzyły lampiony, malowały obrazy i zamykały samodzielnie wykonane stateczki z korka w butelkach.

22–26 lipca odbywały się zajęcia taneczne z Anną Skierską, podczas których dzieci uczyły się układów tanecznych w różnych stylach.

To wszystko odbywało się w głównej siedzibie w Nędzy, ale w filiach też nie próżnowano. W Zawadzie Książęcej pod okiem Joanny Jędraszczyk–Kałwak (GCK) i Justyny Budnik (GBP) dzieci poznawały tajniki samodzielnego tworzenia mydła, korzystali z techniki scrapbooking, robiły maski z masy papierowej, a także radośnie bawiły się korzystając z wakacyjnego wolnego czasu. Natomiast w Szymocicach dzięki Sylwii Rybce dzieci mogły korzystać z atrakcji wodnych w H2Ostróg; z zajęć z sensoplastyki, sportowo-rekreacyjnych, z nauki gotowania. Ponadto uczestniczyły w Festynie Rodzinnym i wycieczce rowerowej. W Górkach Śląskich z Agnieszką Gałeczką–Lasak dzieci robiły koktajle owocowe czy tosty. Ponadto bawiły się masą solną, a także podczas zajęć plastyczno-technicznych, tańców oraz gier i zabaw do muzyki.

– Było mnóstwo wyzwań, śmiechu, ale też trudnych momentów, gdzie zmagaliśmy się sami z sobą i swoimi lękami, poznając tym samym siebie i swoje możliwości – mówią uczestnicy i prowadzący zajęcia.

W GBP w czasie wakacji najmłodsi mieszkańcy Nędzy mogli korzystać z zajęć prowadzonych przez Klaudię Gerlich. Młodzi czytelnicy słuchali bajek, przygotowywali prace plastyczne oraz brali udział w zabawach ruchowych. 10 lipca odbył się Dzień Pizzy. Dzieci zapoznały się z historią tego dania, przygotowały własne pizze z papieru oraz degustowały tradycyjną margheritę. Z kolei w drugiej połowie miesiąca uczniowie tworzyli terraria dla owadów. Warsztaty były poprzedzone prelekcją o zwierzętach egzotycznych. W bibliotece odbyły się również spotkania w ramach Klubu Malucha, podczas których uczestnicy poznali tajemnice Afryki oraz przenieśli się w świat najpopularniejszych baśni.

fot. GCK Nędza
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here