Ministerstwo Cyfryzacji czuwa nad bezpieczną jazdą

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Możesz sprawdzić online, czy autokar którym ruszacie na wakacje jest zdolny do jazdy. W kilka minut przypomnisz też sobie, ile punktów karnych macie na swoim koncie. Brzmi dobrze? A to dopiero początek.

Offroad online
– To z myślą o kierowcach wdrażamy wiele usług. Wśród nich m. in. takie jak Historia Pojazdu, Mój Pojazd, czy mPojazd, który jest częścią aplikacji mObywatel – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki wprowadzonym przez nas zmianom w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców) od 1 października ubiegłego roku kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego – przypomina szef MC.

- reklama -

Jak skorzystać z tych usług? Już tłumaczymy.

Zacznijmy od tej, która jest bardzo przydatna w wakacje – „Bezpieczny autobus”. Dzięki niej od ręki – choćby przez telefon – sprawdzisz, czy pojazd do którego właśnie wsiadasz lub wsiada Twoje dziecko powinien ruszać w trasę.

Wystarczy, że w swoim telefonie lub komputerze wpiszesz www.bezpiecznyautobus.gov.pli podasz numer rejestracyjny autobusu lub autokaru. W kilka chwil wszystko będzie jasne.

Na ekranie wyświetlą Ci się najważniejsze informacje:
• czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
• czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
• czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
• dane techniczne autobusu, np. liczba miejsc,
• stan licznika z badań technicznych (informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 roku).

Dodatkowo znajdziesz tam także informację, czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.

– Tylko przez pierwsze sześć miesięcy tego roku Polacy skorzystali z tej usługi niemal 440 tysięcy razy – mówi minister cyfryzacji. – Warto jej używać nie tylko przed wyjazdami, czy wakacjami, ale także wtedy, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autobusu, którym na co dzień jeździmy do pracy lub szkoły. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu mamy pewność, że są prawdziwe i aktualne – dodaje szef Marek Zagórski.

Samokontrola
Niemal 280 tysięcy razy Polacy w pierwszym półroczu tego roku sprawdzali też swoje punkty karne i to bez wizyty na komisariacie. Zrobili to online. Chcesz do nich dołączyć? To nic trudnego. Aby skorzystać z tej e-usługi musisz mieć Profil Zaufany. Nie daj się zrazić – to żadne utrudnienie. Profil Zaufany daje Ci gwarancję, że wgląd do Twojego konta masz tylko Ty.

Załóż Profil Zaufany – za darmo i w kilka minut.

Jeśli masz już Profil Zaufany, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, znajdź sekcję „Kierowcy i pojazdy”, kliknij „Sprawdź swoje punkty karne”. System przeniesie Cię na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.

Gotowe! Informacja o Twoich punktach karnych wyświetli się od razu. Proste, prawda?

Sprawdź online swoje punkty karne.

Czas na nasza rekordzistkę, czyli najpopularniejszą e-usługę. Czy wiesz, co Polacy przez pierwsze sześć miesięcy tego roku sprawdzali niemal 68 milionów razy (tak milionów, to nie pomyłka)? Odpowiadamy – historię pojazdu. To także e-usługa zwiększająca bezpieczeństwo kierowców. Dzięki niej dowiesz się, czy auto, które zamierzasz kupić, gwarantuje Ci bezpieczną jazdę.

Dmuchaj na zimne
Załóżmy, że chcesz sprawdzić auto już zarejestrowane w Polsce (dzięki naszej e-usłudze możesz sprawdzić także auta niezarejestrowane w naszym kraju – o tym później). W tym przypadku potrzebujesz tylko: numeru rejestracyjnego, numeru VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu. Wyposażony w te informacje wejdź na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Wpisz odpowiednie dane, kliknij Sprawdź pojazd i gotowe.

Oto, co zobaczysz na ekranie:
• dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika, czy rodzaj paliwa,
• terminy obowiązkowych badań technicznych, które auto przechodziło, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
• odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku),
• informację, czy auto posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
• liczbę właścicieli i województwo rejestracji,
• informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
• czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Tak jak wspominaliśmy możesz też sprawdzić auta niezarejestrowane w Polsce.

– Nasza e-usługa umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich, m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, a także z USA czy Kanady – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – W takim przypadku, poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji, potrzebujemy także Profilu Zaufanego – dodaje szef MC.

Jak to wygląda w praktyce? Pierwsze kroki są takie sam jak w przypadku aut zarejestrowanych w Polsce. Wpisujesz te same dane (numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji). System poprosi Cię o zalogowanie się Profilem Zaufanym i… w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczysz informacje w siedmiu kategoriach:
• Kradzież,
• Złomowanie,
• Powypadkowy,
• Uszkodzony,
• „Przekręcony” licznik,
• Niedopuszczony do ruchu,
• Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem.

Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również Cię o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

mKierowca
Całkiem tego sporo, prawda? A to nadal nie wszystko. Specjalnie dla kierowców przygotowaliśmy także e-usługi Mój Pojazd i mPojazd. Czym się różnią?

Mój Pojazd – pozwala sprawdzić online dane o pojazdach, których jesteś właścicielem lub posiadaczem. A co dokładnie sprawdzisz? Terminy ważności polisy OC i badania technicznego. Dane dotyczące rejestracji, dokumentów i oznaczeń pojazdu, dotyczące badań technicznych – w tym usterek, a także wiele innych informacji, w tym np. zmiany praw własności.

Aby mieć dostęp do tych danych potrzebujesz Profilu Zaufanego.

mPojazd – to odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Wystarczy, że na swoim telefonie zainstalujesz aplikację mObywatel (w tym momencie usługa mPojazd dostępna jest dla właścicieli telefonów z systemem Android).

– Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętamy terminów ważności ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli nam komunikat z przypomnieniem – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W mPojeździe znajdziesz też takie dane pojazdu jak marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz wszystko to masz pod ręką!

Na koniec najważniejsze – korzystanie z naszych e-usług jest w pełni bezpłatne.

Szerokości!

 

/MC, MG/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here