Złoty Wawrzyn dla Kazimierza Cichego

0
Złoty Wawrzyn dla Kazimierza Cichego
Złoty Wawrzyn dla Kazimierza Cichego

W tym roku prestiżowa nagroda Złotego Wawrzyna trafiła do Kazimierza Cichego, wieloletniego Prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Corocznie 10 sierpnia, w dzień świętego Wawrzyńca, patrona Wodzisławia Śląskiego, zostaje wręczona prestiżowa nagroda Złotego Wawrzyna. Nagroda zostaje przyznana za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra. Honorowane są nią osoby, które swoją pracą i działalnością przysłużyły się miastu.

- reklama -

Uroczystości w tym roku rozpoczęły się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Odprawiona została msza święta, w czasie której prezydent miasta Mieczysław Kieca i przewodniczący Rady Miejskiej Dezyderiusz Szwagrzak wręczyli Złotego Wawrzyna. W tym roku postanowiono nagrodzić Kazimierza Cichego – wieloletniego Prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Kazimierz Cichy zaczął poważnie interesować się historią ziemi wodzisławskiej w latach 90. Z zawodu jest technikiem górniczym, posiadającym wyższe wykształcenie ekonomiczne. Mieszka w Radlinie, w wolnych chwilach uwielbia pracę w ogrodzie.

Nagrodę wręczyli prezydent miasta Mieczysław Kieca i przewodniczący Rady Miejskiej Dezyderiusz Szwagrzak.

Lista osiągnięć związanych z jego zainteresowaniami jest bogata. Jest twórcą galerii ,,Art Vladislavia” na wodzisławskim rynku, inspiratorem odbudowy Baszty Rycerskiej na Grodzisku, wykonania rzeźb postaci związanych z historią Wodzisławia oraz zegara słonecznego. Pan Kazimierz był inicjatorem Klubu Ekologicznego oraz Jarmarku Frańciszkańskiego. Jego zasługą jest wydawanie ,,Herolda Wodzisławskiego”, bardzo unikatowego pisma. Napisał szereg książek dotyczących Wodzisławia i ziemi wodzisławskiej np. publikację: „Wodzisław Nasze Miasto” i album: „Krajobrazy Ziemi Wodzisławskiej”. Był wielokrotnie nagradzany za swoje dokonania. Jego działalność została uwieczniona w dwóch pracach magisterskich.

Kazimierz Cichy, zgodnie z propozycją nowego prezesa Towarzystwa Piotra Hojki i sekretarza Kazimierza Mroczka, otrzymał tytuł „Honorowego Prezesa”. – Dziękujemy Kazimierzowi Cichemu za ogromną pracę wykonaną na rzecz Towarzystwa, gmin i powiatu wodzisławskiego oraz liczymy, że będzie on nadal aktywnym honorowym członkiem naszego Stowarzyszenia – Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Tacy ludzie jak Kazimierz Cichy są ogromnym skarbem dla Wodzisławia Śląskiego. Jego zainteresowania, pomysłowość i bogata działalność jest czymś niezwykle cennym.

/UM Wodzisław Śląski publ. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here