ZPiT Strzecha laureatem „Mazurskich figli” w Ełku [ZDJĘCIA]

0
ZPiT Strzecha laureatem „Mazurskich figli” w Ełku

Przez kilka festiwalowych dni młodzi raciborzanie prezentowali piękno polskiego folkloru na głównych scenach festiwalowych oraz podczas koncertów w przedszkolach.

Od 22 do 26 sierpnia Zespół Pieśni i Tańca Strzecha im. Joli Rymszy prezentował się na scenach 3. edycji festiwalu „Mazurskie figle” w Ełku. Zespół tańczył obok innych dziecięcych zespołów – z Krakowa, Rybnika i Ełku.

- reklama -

Podczas wyjazdu tancerze z dziecięcej grupy Chabry mieli okazję zwiedzać nie tylko przepiękny Ełk, ale również inne miejsca festiwalowe, m.in. Nową Wieś Ełcka. Zespół znalazł też czas, aby odpocząć nad jeziorem czy wygrać Dziecięce Mistrzostwa Polski w Bowlingu Dzieci.

Przez kilka festiwalowych dni młodzi raciborzanie prezentowali piękno polskiego folkloru na głównych scenach festiwalowych oraz podczas koncertów w przedszkolach czy biorąc udział w nagraniu dla TVP INFO oraz innych lokalnych mediach, niosąc radość i łzy wzruszenia bardzo szerokiemu gronu odbiorców. Prezentacje grupy dziecięcej tak bardzo podobały się podczas festiwalu, że do Raciborza tancerze wrócili jako laureaci tegorocznej edycji.

Jednym z ważniejszych punktów każdej festiwalowej podróży jest nie tylko wspólne spędzanie czasu i integracja wewnątrz zespołu, ale przede wszystkim nawiązywanie nowych przyjaźni, poznawanie tradycji oraz nauka. Tym razem nie tylko zespół nauczył się tańców z okolic Warmii i Mazur, ale również z dumą nauczał raciborskiego Reilendra i innych tańców śląskich. Strzechowi tancerze zachwycali lokalną publiczność nie tylko różnorodnością i barwami polskich strojów ludowych – prezentowali tańce i zabawy śląskie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych – Trojokiem, tańce trójwsi beskidzkiej oraz tańce narodowe – krakowiaka, ale również pięknym śpiewem oraz dynamicznym tańcem.

Wakacyjne podróże są jednym z najbardziej oczekiwanych przez wszystkich tancerzy punktem każdego sezonu artystycznego. Zawarte przyjaźnie i piękne wspomnienia pozostaną z nimi na bardzo długo.

Zespół już przygotowuje się do koncertów rozpoczynających 66. rok strzechowej działalności. W pierwszy weekend września dwie najstarsze grupy reprezentowały Racibórz podczas 34. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Chodníčky k domovu w czeskiej Opavie. Tancerzy będzie można również spotkać podczas Dożynek Miejskich w Miednii oraz podczas dożynek w Rudniku w dniu 15 września, jak również podczas „Trojoka Śląskiego” w RCD DK Strzecha 20 września. A 23 września o godz. 9:00 najmłodsi Raciborzanie będą mieli okazję wziąć udział w tradycyjnym koncercie edukacyjnych pt. „Ze Strzechą po Polsce”, który odbędzie się w RCK DK Strzecha.

W tym roku zespół świętuje 65. rocznicę działalności i zaprasza na drugi koncert jubileuszowy, w świątecznym klimacie 15 grudnia do RCK RDK na ul. Chopina 21.

Nabór do zespołu odbędzie się 26 września o godz. 18:00 – dla przyszłych tancerzy, a o godz. 19:00 dla muzyków do kapeli.

fot. Emilia Stokowska
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here